Uregulowania [b]rozporządzenia numer 1393/2007[/b], bo o nie tu chodzi, są bardziej precyzyjne niż dotychczasowe i sprawiają, że doręczanie dokumentów będzie mniej skomplikowane i bardziej jednolite.

Przede wszystkim określono jednoznacznie tygodniowy termin, w ciągu którego adresat jest uprawniony do odmowy przyjęcia doręczanego dokumentu z powodu braku jego tłumaczenia. Po tej odmowie dokument może być doręczony ponownie, już ze stosownym tłumaczeniem.

Sam mechanizm odmowy odbioru w sposób wyraźny został rozciągnięty na wszystkie wskazane przez rozporządzenie sposoby doręczania. Dotąd w niektórych państwach Unii budziło to wątpliwości.

Najważniejszą zmianą jest uproszczenie i całkowite ujednolicenie doręczania bezpośrednio przez pocztę. Nowe rozporządzenie pozbawiło państwa możliwości stosowania ograniczeń poprzez wskazywanie warunków, na jakich dopuszczają takie doręczanie. Odtąd do każdego państwa Unii (poza Danią nieobjętą w ogóle regulacją rozporządzenia) będzie można doręczyć dokumenty sądowe i pozasądowe bezpośrednio drogą pocztową – listem poleconym za potwierdzeniem odbioru lub równoważną przesyłką. Podobnie rzecz się ma z doręczaniem bezpośrednio przez urzędników; nie ma już klauzuli umożliwiającej państwu wyłączenie tego sposobu doręczania.

Autor jest doktorantem na Uniwersytecie Wrocławskim