Komisja Europejska zaproponowała zmiany w dyrektywie 2003/98/WE w sprawie ponownego wykorzystania informacji sektora publicznego. Nowelizacja ma na celu wyeliminowanie różnic między państwami członkowskimi w wykorzystywaniu informacji publicznej.
Wprowadzona ma być zasada, że dokumenty publiczne można ponownie wykorzystać do dowolnych celów: komercyjnych lub niekomercyjnych, chyba że są zabezpieczone prawami autorskimi osób trzecich. Będzie obowiązek udostępniania danych w powszechnie stosowanych formatach plików, umożliwiających ich szerokie wykorzystywanie. Nad przestrzeganiem tych zasad czuwałby niezależny organ nadzorujący.
Ciekawą propozycją jest znaczne rozszerzenie działania dyrektywy, aby obejmowała również biblioteki, muzea i archiwa. Umożliwiłoby to dostęp do ich zasobów. Komisja chce też propagować wśród państw członkowskich otwarte licencje, dostępne w Internecie.
Propozycje Komisji są w dużej części zgodne z duchem ostatniej nowelizacji polskiej ustawy o dostępie do informacji publicznej.
Rząd uważa, że istotne jest zapewnienie stosowania na terenie całej Unii Europejskiej pojedynczej, standardowej i otwartej licencji, a także dodanie wymogu znakowania dokumentów niebędących przedmiotem praw autorskich.