Rzecznik Praw Pacjenta, Krystyna Barbara Kozłowska zwróciła się do Ministerstwa Zdrowia z prośbą o interwencję w sprawie pacjentów przebywających w miejscowościach uzdrowiskowych. Jeśli bowiem chory znajdzie się w szpitalu położonym w jednej z takiej miejscowości musi zapłacić opłatę uzdrowiskową. Placówki medyczne naliczają ją za każdą dobę pobytu pacjenta.
„ Samorządy obciążają pacjentów szpitalnych bo według organu podatkowego lecznica uzdrowiskowa nie jest zwolniona z opłat na podstawie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych" pisze Krystyna Kozłowska do Piotra Warczyńskiego do dyrektora departamentu organizacji ochrony zdrowia w ministerstwie zdrowia.
Rzecznik jednocześnie podkreśla, że w podobnych sprawach wypowiadał się już Naczelny Sąd Administracyjny ( sygnatury: II FSK 1216/10 i II FSK 1217/10). W dotychczasowych orzeczeniach wskazał, że pobieranie opłat lokalnych od pacjentów jest bezprawne.
Krystyna Kozłowska podkreśla też, że przepisy są jednak niejednoznaczne a samorządy i szpitale różnie je interpretują. W efekcie tracą na tym pacjenci. Rozstrzygnięcia NSA udowadniają, że jest problem.