Kuracja w uzdrowisku ma być dla pacjenta kontynuacją leczenia w szpitalu lub w poradni specjalistycznej. Pobyt w sanatorium służy bowiem do tego, by senior rehabilitował się tam lub leczył choroby przewlekłe. Może on tam pojechać raz na 18 miesięcy. By dostać się na refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia leczenie, trzeba mieć skierowanie od medyka. Wystawia je lekarz rodzinny. W dokumencie powinien określić, gdzie i z jakiego leczenia uzdrowiskowego ma skorzystać pacjent.
Wolne miejsca
Medyk wysyła skierowanie do właściwego oddziału wojewódzkiego NFZ. Urzędnicy wpisują je na listę i nadają numer. W Funduszu dokument sprawdza jeszcze raz lekarz specjalista z zakresu medycyny fizykalnej lub rehabilitacji. Oceni (na podstawie dokumentacji od lekarza rodzinnego), czy pacjent rzeczywiście potrzebuje natychmiastowej kuracji w uzdrowisku. Jeśli potwierdzi to, określi też, do jakiego sanatorium pojedzie chory. Fundusz nie musi bowiem brać pod uwagę zaleceń co do konkretnego sanatorium w skierowaniu, które wskazał pacjentowi lekarz. Będzie bowiem najpierw sprawdzał, w którym sanatorium są wolne miejsca.
Jeśli urzędnicy Funduszu pozytywnie ocenią skierowanie, NFZ musi się skontaktować z chorym i ustalić datę wyjazdu. Potwierdzone skierowanie powinien wysłać zainteresowanemu nie później niż na 14 dni przed jego wyjazdem. Jeśli natomiast uzna, że pacjent nie potrzebuje kuracji, zwraca skierowanie wtedy lekarzowi i o odmowie pisemnie informuje pacjenta. Decyzja jest ostateczna i nie przysługuje od niej odwołanie.
Należy zaznaczyć, że są grupy seniorów, które nie mają szans na wyjazd na leczenie. Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia ograniczone możliwości wyjazdu do sanatorium mają pacjenci z nowotworem złośliwym. Medyk może skierować chorego na białaczkę, ziarnicę, chłoniaka czy czerniaka do uzdrowiska dopiero, gdy od poddania tego pacjenta operacji, leczeniu chemoterapią czy radioterapią upłynęło pięć lat. W wypadku pozostałych nowotworów pacjent pojedzie do sanatorium już po upływie 12 miesięcy od zakończenia leczenia.
Wyjazd z ZUS
Oprócz kuracji sponsorowanej przez NFZ młodsi seniorzy mają prawo wyjechać na kurację opłacaną przez ZUS. O tę łatwiej, bo na sanatorium z NFZ można czekać nawet na dwa lata, podczas gdy na wyjazd z ZUS zaledwie 2 miesiące. Na wyjazd do sanatorium z ZUS mogą liczyć osoby zagrożone całkowitą lub częściową niezdolnością do pracy, a także ubezpieczeni uprawnieni do zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego. Na turnus z zakładu nie mają więc szans emeryci.