A jak trzeba się zachowywać w państwie o innej kulturze?
Ważna jest świadomość kulturowa rejonu, do którego jedziemy. Dlatego np. przed wejściem do meczetu należy założyć dłuższy strój – myślę tutaj szczególnie o kobietach. Nie należy wchodzić w szortach (dotyczy to też mężczyzn) i mieć odkrytych ramion. Czasem wymaga się, by kobiety miały chusty na głowie. Turcy tolerują zwiedzanie meczetu przez turystki nie tylko w części wydzielonej dla muzułmanek. Chociaż nie należy tego czynić w trakcie modlitw. W tym czasie kobiety powinny być w części dla muzułmanek.
Czy spożywanie alkoholu może wpędzić nas w kłopoty?
Po wiośnie arabskiej w niektórych krajach wprowadzono zakaz spożywania alkoholu, choć wcześniej go nie było. Inne państwa stosują zakaz spożywania trunków, ale tylko w miejscach publicznych. Jeśli ktoś już pije alkohol, nawet tam, gdzie nie ma zakazu, to powinien zachować umiar. Jeżeli przesadzi, policja odwiezie go pod wskazany adres, a wiele osób udzieli pomocy. Z tym że mieszkańcy miejscowości turystycznych często są pracownikami hoteli i po takim incydencie nie ma się już u nich poważa- nia. Ten sam kelner, który obsługiwał nas z uśmiechem, po tym zdarzeniu nie będzie już tak życzliwy.
Nie zawsze podróżujemy w miejsca typowo turystyczne...
Tak, i dlatego trzeba pamiętać, że na prowincji państw islamskich są bardziej konserwatywne społeczności. Wybierając się w takie regiony, warto zatroszczyć się o odpowiedni ubiór – np. kobiety powinny mieć zasłonięte ramiona, dłuższe spódnice czy spodnie. W niektórych krajach nie jest wskazane, aby kobieta podróżowała sama. A o drogę czy dojazd powinien pytać mężczyzna.