Tylko podczas ostatniego weekendu wody pochłonęły 17 ofiar, w lipcu było ich 78. W zdecydowanej większości przypadków wina leży po stronie człowieka. Dlatego policjanci po raz kolejny przypominają o regułach bezpiecznego wypoczynku nad wodą.
Szukaj tablic z regulaminem
Przebywając na obszarze wodnym powinniśmy pamiętać o tym, że jego zarządca (gmina, dyrektor parku narodowego lub krajobrazowego, firma, a także osoba fizyczna) oczekuje od nas postępowania zgodnego z ustalonym przez siebie regulaminem, gdyż to on odpowiada za bezpieczeństwo na swoim terenie. Regulamin powinien być umieszczony w ogólnie dostępnym miejscu, a oprócz zasad korzystania z obszaru wodnego powinien zawierać sposoby powiadamiania o wypadkach oraz numery telefonów alarmowych.
- Turysta, którego zachowanie wskazuje, że jest pod wpływem alkoholu lub środka odurzającego, może nie zostać wpuszczony na obszar wodny albo zostanie poproszony o jego opuszczenie. Niezastosowanie się do polecenia karane jest grzywną. Kara grzywny zostanie również nałożona na tego, kto będąc w stanie po użyciu alkoholu, nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi w ruchu lądowym statek lub inny obiekt pływający, niebędący pojazdem mechaniczny - przypomina policja w swoim serwisie www.policja.pl.
Wszystkie te kwestie reguluje ustawa z 28 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych (Dz. U. Nr 208, poz. 1240).
Woda nie lubi wódki
Wchodzenie do wody pod wpływem alkoholu to jedno z najczęstszych przewinień amatorów pływania.