Joanna Kluzik-Rostkowska wzięła udział w konferencji „Edukacja zawodowa kluczem do przyszłości regionu". Spotkanie, którego organizatorem była Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, odbyło się w Centrum Nowoczesnych Technologii Informatycznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

– Chcemy i możemy ściśle współpracować ze specjalnymi strefami ekonomicznymi. To bardzo ważny instrument pozyskiwania wiedzy o rynku i jego potrzebach, w tym o wolnych miejscach pracy. Marzy mi się sytuacja bliska kształceniu dualnemu w Niemczech – powiedziała Joanna Kluzik-Rostkowska. – Część ze środków z nowej perspektywy finansowej UE jest dedykowana bezpośrednio pracodawcom. Kierujemy 5000 zł na ucznia, który zostanie przyjęty na praktyki. Śląsk ma na szkolnictwo zawodowe 18 mln euro. To więcej, niż inni. Firmy mogą zgłaszać się do marszałka po pieniądze. Warunkiem jest współpraca ze szkołą zawodową – przypomniała szefowa MEN.

Celem konferencji było omówienie wyzwań stojących przed gospodarką Śląska oraz zaprezentowanie systemowego rozwiązania – K2. Ma ono przyczynić się do całościowego zaspokojenia potrzeb lokalnych pracodawców w obszarze zasobów ludzkich.

W trakcie spotkania minister edukacji przypomniała też o do tej pory podjętych przez MEN – w ramach trwającego Roku Szkoły Zawodowców – działaniach.

– Pod koniec lutego na stronie MEN powiesiliśmy mapę, na której zaznaczyliśmy wszystkie szkoły zawodowe i technika. Po to, by rodzice i uczniowie poznali ofertę szkół zawodowych działających w ich okolicy. Na mapie pracodawcy mogą zgłaszać też miejsca, gdzie organizują praktyki zawodowe. Wystarczy, że wypełnią specjalny formularz – powiedziała szefowa MEN. – W trakcie Roku Szkoły Zawodowców staramy się połączyć ze sobą dwa światy: gimnazjalistów i firmy – dodała.

Minister przypomniała też o zainaugurowanej w ostatni piątek kampanii #dobryZAWODnik. MEN wspiera w niej jeden z najbardziej popularnych polskich vlogerów – ReZigiusz, prywatnie uczeń technikum. – Okazało się, że zaproszenie Reziego do promocji szkolnictwa zawodowego było strzałem w dziesiątkę. Odbiór młodych ludzi jest bardzo pozytywny – powiedziała szefowa MEN.

W trakcie dzisiejszej wizyty na Śląsku Joanna Kluzik-Rostkowska spotkała się także z prezydentem Rybnika – Piotrem Kuczerą.