Resort zdrowia kierowany przez Konstantego Radziwiłła przygotował projekt ustawy, który uchyla przepisy z lipca 2015 r. przygotowane przez Platformę Obywatelską. Zakładały one, że szczepienia dzieci mają być finansowane ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. Jednocześnie do kalendarza szczepień dopisano te przeciwko pneumokokom.

„Rzeczpospolita" dotarła do projektu Ministerstwa Zdrowia. Resort chce, by szczepienia dodatkowe nadal były finansowane ze środków ministerstwa, a nie NFZ, który docelowo ma być zlikwidowany. Zakup szczepionek z budżetu państwa jest „przywróceniem zasady odpowiedzialności państwa za politykę zdrowotną, w szczególności za prowadzenie działań profilaktycznych" – czytamy w uzasadnieniu ustawy uchylającej.

Do konsultacji społecznych trafił jednocześnie projekt rozporządzenia w sprawie szczepień ochronnych rozszerzonych o te przeciwko pneumokokom.

– Zostaną objęte nimi dzieci urodzone po 1 stycznia 2017 r. – mówi rzecznik resortu Milena Kruszewska.

Autorzy lipcowej nowelizacji zakładali, że NFZ łatwiej będzie sfinansować dodatkowe szczepienia. Założyli też, że rocznie uda się zabezpieczyć na ten cel 700 mln zł, co w pierwszym roku obowiązywania ustawy, czyli 2017 r., pozwoli sfinansować szczepionki dla niemowląt przeciwko pneumokokom i meningokokom, a w kolejnych rozszerzyć kalendarz o szczepienie przeciwko wirusowi brodawczaka HPV, ospie wietrznej i rotawirusom. Szczepionki, które na rynku kosztują rodziców ponad 3 tys. zł, miały być finansowane z rezerwy NFZ.

– Ustawa została uchwalona przy poparciu opozycji. Nie rozumiem, dlaczego teraz rząd PiS chce ją uchylać – mówi poseł Lidia Gądek (PO), członkini sejmowej Komisji Zdrowia i lekarz rodzinny. – Budżet państwa już dziś jest obciążony kosztem leków 75+. Pieniądze na szczepionki mogą się nie znaleźć – argumentuje.

– Jesteśmy ostatnim krajem, który nie refunduje tych szczepień. Dzięki temu można obniżyć zachorowalność na choroby odpneumokokowe o 90 proc. – mówi dr Paweł Grzesiowski, pediatra i ekspert profilaktyki zakażeń.

Doktor Jerzy Gryglewicz z Uczelni Łazarskiego uważa jednak, że nowe rozporządzenie rozwiewa te obawy.

– Powrót do finansowania szczepień z budżetu jest dobry. To znak, że zapowiadany przez ekipę Konstantego Radziwiłła wzrost środków na ochronę zdrowia z 4 do 6 proc. PKB jest na drodze do realizacji. Szczególnie że szczepienia przeciw pneumokokom będą kosztować budżet 120–130 mln zł – mówi dr Gryglewicz.

Autopromocja
CFO Strategy & Innovation Summit 2021

To już IV edycja kongresu dla liderów świata finansów

WEŹ UDZIAŁ

etap legislacyjny: konsultacje społeczne