Reforma oświaty a prawa uczniów szkół muzycznych

Zgodnie z projektowanymi założeniami reformy – dzieci nie będą miały szansy ukończenia kształcenia na poziomie ósmej klasy szkoły podstawowej w jednej szkole - uważa rzecznik praw dziecka.

Publikacja: 09.12.2016 12:44

Reforma oświaty a prawa uczniów szkół muzycznych

Foto: 123RF

Do rzecznika zwracają się rodzice uczniów szkół muzycznych, zaniepokojeni planowanymi zmianami w ramach reformy systemu oświaty przygotowywanej przez ministra edukacji narodowej.

Rodzice uczniów obecnie uczęszczających do ogólnokształcących szkół muzycznych I stopnia, które nie funkcjonują w zespołach szkół zwracają uwagę, że ich dzieci mają możliwość kontynuacji edukacji muzycznej, ale poza systemem ogólnokształcącym – w tzw. szkołach popołudniowych, zajmujących się wyłącznie kształceniem artystycznym (często – prywatnych, a więc dostępnych tylko dla dzieci z zamożniejszych rodzin). Szkoły te nie posiadają wyższego stopnia organizacji, nie są więc w stanie zapewnić dalszego rozwoju artystycznego w środowisku znanym dzieciom. Rodzice obawiają się, że edukacja muzyczna ich dzieci zakończy się na poziomie podstawowym, a ponadto będą one zmuszone do zmiany szkoły i ukończenia dwóch ostatnich klas ogólnodostępnej szkoły podstawowej w placówce rejonowej, w nowym, skonsolidowanym i odmiennie funkcjonującym środowisku. Rodzice wskazują na naruszenie prawa dziecka do nauki w warunkach bezpiecznych i zapewniających dziecku harmonijny rozwój (także emocjonalny).

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Sądy i trybunały
Coraz więcej wakatów w Trybunale Konstytucyjnym. Prawnicy mówią, co trzeba zrobić
Prawnicy
Prof. Marcin Matczak: Dla mnie to podważalny prezydent
Zawody prawnicze
Rząd zmieni przepisy o zawodach adwokata i radcy. Projekt po wakacjach
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama