WSA: Odmowne decyzje dla doktoranta

Prawomocny wyrok sądu administracyjnego zamyka drogę do stwierdzenia nieważności decyzji.

Publikacja: 31.05.2017 07:41

WSA: Odmowne decyzje dla doktoranta

Foto: www.sxc.hu

W 2013 r. rektor Uniwersytetu Łódzkiego skreślił Andrzeja D. (dane zmienione) z listy uczestników studiów doktoranckich.

Stwierdził, że doktorant nie zaliczył drugiego roku studiów. Nie dostarczył dokumentów potwierdzających postępy pracy naukowej i w rozprawie doktorskiej. Nie realizował programu studiów.

W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi Andrzej D. wyliczył powody, które jego zdaniem były przyczyną niezaliczenia przedmiotów.

Wyrokiem z 20 marca 2013 r. WSA w Łodzi oddalił skargę Andrzeja D. na decyzję rektora. Stwierdził, że prawidłowo ustalono stan faktyczny i prawny. Skarżący pobierał stypendium doktoranckie, korzystał z pomieszczeń uczelni, miał zapewnioną opiekę opiekuna naukowego. Nie wypełniał natomiast obowiązków doktoranta. Najdalej idącą konsekwencją jest wtedy skreślenie z listy uczestników studiów doktoranckich – podsumował sąd.

W lipcu 2015 r. wyrok się uprawomocnił, ale sprawa miała dalszy ciąg. W grudniu 2015 r. Andrzej D. złożył do rektora uniwersytetu wniosek o stwierdzenie nieważności decyzji tegoż rektora z 2013 r. o skreśleniu z listy uczestników studiów doktoranckich. Zgodnie z art. 156 § 1 k.p.a. organ administracji publicznej stwierdza nieważność decyzji wydanej na postawie przesłanek wyliczonych w tym przepisie.

Rektor odmówił wszczęcia postępowania, a WSA w Łodzi odrzucił skargę Andrzeja D. na to postanowienie. W grudniu 2016 r. Andrzej D. złożył więc do rektora kolejny wniosek, tym razem o stwierdzenie nieważności postanowienia o odmowie wszczęcia postępowania. Powołując się na prawomocny wyrok WSA z 20 marca 2013 r., rektor stwierdził, że skoro sprawa skreślenia Andrzeja D. z listy uczestników studiów doktoranckich została zakończona ostateczną decyzją rektora uniwersytetu i prawomocnym wyrokiem sądowym, należy wydać postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania o stwierdzenie jej nieważności.

W styczniu 2017 r. Andrzej D. zaskarżył to postanowienie rektora do WSA w Łodzi. Sąd oddalił skargę. Prawomocny wyrok sądu administracyjnego zamyka organom administracji publicznej możliwość stwierdzenia nieważności decyzji na podstawie art. 156 § 1 k.p.a. – orzekł sąd. Żądanie stwierdzenia nieważności decyzji, na którą skargę oddalono prawomocnym wyrokiem sądu administracyjnego, powinno zostać załatwione przez wydanie decyzji o odmowie wszczęcia postępowania.

—d.fr.

sygnatura akt: III SA/łd 185/17

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo