Obsługiwać transakcję wartą miliardy złotych to dla prawnika wielkie wyzwanie, ale też wielki prestiż i zazwyczaj duże wynagrodzenie. Jednak obsługa kluczowych dla rynku fuzji spółek czy znaczących debiutów giełdowych to zadanie tylko dla największych i najlepszych kancelarii specjalizujących się w obsłudze biznesu.

Nierzadko to właśnie prawnicy zaangażowani w przygotowanie transakcji należą do ich głównych architektów. Dlatego doceniamy kancelarie, które obsłużyły najwięcej wielkich kontraktów na rynku polskim i za granicą.

Rzeczpospolita

Jak powstaje ten ranking

Najważniejsze transakcje, tak jak w poprzednich latach, klasyfikujemy w ośmiu kategoriach: fuzji i przejęć, transakcji funduszy inwestycyjnych (private equity), rynków kapitałowych – transakcji dłużnych, rynków kapitałowych – transakcji na akcjach, finansowania, restrukturyzacji, nieruchomości i transakcji zagranicznych.

Spośród transakcji zgłaszanych przez same kancelarie wybraliśmy po jednej w każdej kategorii. Spośród tych dziewięciu wyłoniono jedną jako transakcję roku. Wyborem zajęła się specjalna kapituła, w której skład weszli wybitni finansiści – przedstawiciele m.in. banków i funduszy inwestycyjnych. Ich codzienna praca polega m.in. na planowaniu i finansowaniu inwestycji, restrukturyzacji, doradztwie biznesowym i współpracy z dużymi spółkami. Ich doświadczenie sprawia, że mogli się stać kompetentnymi i obiektywnymi recenzentami zjawisk na polskim rynku.

W skład tych kapituł wszedł także Witold Daniłowicz, radca prawny i przewodniczący Rady Polskiego Związku Pracodawców Prawniczych. Członkinią kapituły była też Anna Wojda, szefowa działu prawa „Rzeczpospolitej". Jednak nie typowali oni transakcji.

Przy każdym z tych wielkich kontraktów pracowała co najmniej jedna kancelaria prawnicza. Po zidentyfikowaniu, które kancelarie pracowały przy konkretnych transakcjach, sporządziliśmy klasyfikację tych, które obsłużyły najwięcej z nich. Licząc ich udział w transakcjach, na potrzeby tego zestawienia braliśmy pod uwagę wyłącznie kancelarie działające w Polsce.

Zwycięska okazała się kancelaria Clifford Chance. Kierująca nią mec. Agnieszka Janicka przyznaje, że obsłużenie większości najważniejszych transakcjij na rynku udało się za sprawą ciężkiej pracy i ogromnej determinacji jej zespołu, mimo niesprzyjających okoliczności pandemii. – Osiągnęliśmy w tym roku ogromny sukces, ale nie ukrywam, że było to bardzo wyczerpujące. Kolejny rok pracy w takich warunkach byłby dla zespołu trudny – przyznaje Janicka.

Autopromocja
FIRMA.RP.PL

Sprawdzona, pogłębiona i kompleksowa wiedza dla MŚP

CZYTAJ WIĘCEJ

Allegro na giełdzie

Za najważniejszą wśród transakcji na akcjach, a zarazem za transakcję roku, kapituła uznała debiut giełdowy spółki Allegro. Stało się to 12 października 2020 r. Według kapituły na takie wyróżnienie złożyło się kilka przyczyn. Był to największy wartościowo debiut spółki na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Po kilku chudych latach dla tej giełdy przełamano stereotyp, jakoby debiut na niej był niemożliwy albo nieopłacalny. Zresztą debiut ten był bardzo udany – w pierwszym dniu notowań akcje Allegro podrożały o 62,8 proc. Dziś Allegro z kapitalizacją ok. 60 mld zł jest jedną z najcenniejszych spółek na tej giełdzie. Ma dobre perspektywy, bo handel elektroniczny, podstawowa działalność spółki, mocno zyskał na znaczeniu w czasie pandemii. Wiele przyzwyczajeń klientów do kupowania przez sieć prawdopodobnie będzie trwałym zjawiskiem, na czym skorzysta także Allegro.

Kancelarie obsługujące ten debiut nie miały łatwego zadania. Zaangażowano zespoły prawników z czterech jurysdykcji. W tym czasie spółka luksemburska Allegro.eu przechodziła skomplikowaną reorganizację korporacyjną, aby uzyskać status spółki publicznej.

Pełne wyniki 19. edycji Rankingu

Rynek usług prawnych 2020/2021 - raport przygotowany z okazji 19. Rankingu Kancelarii Prawniczych