Przeprowadzone przez Born Free Foundation badania ogrodów zoologicznych w 21 krajach Unii Europejskiej pokazały, że wiele krajów wciąż ma problemy z wprowadzeniem w życie przepisów unijnych i zapewnieniem dzikim zwierzętom właściwej opieki.
O zmianie sytuacji prawnej i rzeczywistej zwierząt w europejskich ogrodach zoologicznych, 19-20 listopada dyskutować będą prelegenci z całej Europy, a wśród nich: prawnicy, biolodzy, weterynarze, członkowie fundacji, ekolodzy, właściciele zoo i przedstawiciele Komisji Europejskiej.
– Podczas konferencji chcemy wypracować standardy utrzymywania zwierząt dzikich w ogrodach zoologicznych, zarówno w aspekcie prawnym, jak i weterynaryjnym, czyli wyjść naprzeciw współczesnym problemom ekspozycji i hodowli zwierząt. Pochylimy się tutaj nad nadal obowiązującą dyrektywą Rady UE sprzed 13 lat, która dotyczy tego problemu. Zastanowimy się nad efektywnością tych przepisów i możliwością wdrażania ich do krajowego porządku prawnego – mówi dr hab. Teresa Gardocka z Wydziału Prawa SWPS.
Konferencja „Standardy prawne a rzeczywisty poziom dobrostanu zwierząt w ogrodach zoologicznych w UE" rozpocznie się o godz. 10.00 w SWPS w auli im. Tomaszewskiego, przy ul. Chodakowskiej 19/31.
Organizatorami konferencji są SWPS, Stowarzyszenie Prawnicy na Rzecz Zwierząt, SGGW, Fundacja Noga w Łapę i Uniwersytet Wrocławski.