Bodnar do pracowników prokuratury: będą podwyżki i duże zmiany

Przywrócenie niezależności prokuratorów, podwyżki dla pracowników prokuratury, zmiany w delegowaniu, nowa ustawa o prokuraturze - o takich planach i wyzwaniach dla swego urzędu napisał minister sprawiedliwości prokurator generalny Adam Bodnar w liście do pracowników prokuratury.

Publikacja: 15.01.2024 16:20

Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar

Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar

Foto: PAP/Paweł Supernak

Jak informuje resort sprawiedliwości, pismo jest skierowane do wszystkich prokuratorów, asesorów prokuratury, asystentów, urzędników i pozostałych pracowników wszystkich jednostek organizacyjnych prokuratury.

Przywrócenie niezależności

„W dniu 13 grudnia 2023 roku zostałem powołany na stanowisko Ministra Sprawiedliwości – Prokuratora Generalnego, co traktuję jako zaszczyt, ale przede wszystkim zobowiązanie względem społeczeństwa domagającego się przywrócenia oraz zagwarantowania standardów praworządności. Mija właśnie miesiąc od objęcia tej zaszczytnej funkcji”  - pisze na początku Adam Bodnar. 

Zaznacza, że do Prokuratury przychodzi jako „człowiek, któremu bliska jest ochrona praworządności i dążenie do zachowania wierności postanowieniom Konstytucji”. Chce zatem rozpocząć swoje działania od przywrócenia Prokuraturze „ właściwych, europejskich standardów funkcjonowania”. Zapewnił, że swoje zadania będzie realizował z poszanowaniem standardu niezależnego prokuratora. 

W piśmie wspomina o planie rozdzielenia funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego oraz przystąpieniu do Prokuratury Europejskiej. Tłumaczył, że dążył do  ożywienia działalności Krajowej Rady Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym, gdyż chce by stała się ona „jawnym miejscem omawiania wszystkich ważnych spraw dla funkcjonowania Prokuratury”. 

Czytaj więcej

Bodnar: Przedstawię projekt rozdzielający funkcję ministra i Prokuratora Generalnego

Kadry bardziej stabilne

Bodnar mówi też o korekcie kryteriów awansów, stabilizacji kadry prokuratorskiej i urzędniczej. Zapowiada wyrównanie uposażeń prokuratorskich  za 2023 rok oraz 20 proc. podwyżkę wynagrodzeń dla kadry urzędniczej i innych pracowników prokuratury.  

„Przebieg kariery zawodowej, ocena wykonywanej pracy, awans i przeniesienia prokuratorów winny opierać się na przejrzystych i obiektywnych kryteriach, takich jak fachowość i doświadczenie. W tym zakresie będę dokonywał istotnych korekt. Pochodną arbitralności w zakresie polityki awansowej było dotychczasowe stosowanie instytucji delegacji, która z rozwiązania wyjątkowego stała się codziennością, bez oglądania się na sytuację kadrową najniższych jednostek organizacyjnych prokuratury i prawo obywateli do rozpoznania sprawy w rozsądnym terminie. Działanie naprawcze w tym aspekcie są nieodzowne i wkrótce zostaną zainicjowane.” - czytamy w piśmie.

Prokurator Generalny chce także zainicjować działania  zmierzające do podniesienia godności urzędników oraz prokuratorów nie tylko w aspekcie finansowym, ale także relacji wewnętrznych pomiędzy pracownikiem a pracodawcą.

"Chcę doprowadzić do zmiany podejścia do realizacji zadań przez kierowników jednostek oraz zapewniania godziwszych warunków pacy. Mam świadomość, że jest to proces długotrwały, dlatego wymaga zainicjowania już dziś i wprowadzenia istotnych zmian w sferze zarządzania prokuraturą.” - napisał PG Adam Bodnar.

Czytaj więcej

Oni doradzą Adamowi Bodnarowi. Znane nazwiska

Nowa ustawa ustrojowa

Sprawą wagi państwowej Adam Bodnar nazwał konieczność podjęcia prac nad nową ustawą ustrojową dotyczącą prokuratury oraz związanymi z tym zmianami w kodeksie postępowania karnego.

„Decydującą rolę na tej drodze powinien odegrać dialog społeczny. Zadaniem wielkiej wagi jest stworzenie autentycznej reprezentacji prokuratorów mającej stać na straży niezależności prokuratorów. Pierwszym krokiem ku realizacji tego celu jest wzmocnienie roli Krajowej Rady Prokuratorów, która powoli się dokonuje, o czym świadczy aktywność niektórych jej członków na pierwszym posiedzeniu z moim udziałem oraz dziesiątki tysięcy obserwatorów śledzących to wydarzenie za pośrednictwem transmisji online. ” - napisał Bodnar.

List Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego Adama Bodnara do pracowników prokuratury

Jak informuje resort sprawiedliwości, pismo jest skierowane do wszystkich prokuratorów, asesorów prokuratury, asystentów, urzędników i pozostałych pracowników wszystkich jednostek organizacyjnych prokuratury.

Przywrócenie niezależności

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
ZUS
ZUS przekazał ważne informacje na temat rozliczenia składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo karne
NIK zawiadamia prokuraturę o próbie usunięcia przemocą Mariana Banasia
Aplikacje i egzaminy
Znów mniej chętnych na prawnicze egzaminy zawodowe
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a