Kornel Morawiecki, marszałek senior, poseł Kukiz’15: Cały czas lekki kompromis jest możliwy. Czy ten spór jest aż tak ważny, centralny - to się zastanawiam. To głupstwo. Czy życie Polaków zależy od Trybunału?

Widzimy reakcje społeczeństwa i wystąpienia polityków.

Jestem za tym, żeby 3 sędziów zrezygnowało. Obecnie jest 18 a tylko 12 proceduje, bo na to im zezwala prezes TK. To jest klincz kompletny.

Różne błędy popełniał poprzedni Sejm i obecny. Kompromis rezygnacji trzech sędziów byłby najłatwiejszy.

Czy rozwiązaniem jest nowa ustawa o TK?

Nasz klub proponował nową ustawę o TK, tzn. zmienić poprzednią na nową. Ja bym takie rozwiązanie proponował. To jest jakieś wyjście.

Czy Platforma Obywatelska i Nowoczesna zdecydują się na takie zmiany?

Ustawę zawsze można zmienić większością głosów. My powinniśmy taką zmianę zaproponować, ale póki co nie ma takiej woli ze strony PiS. Ale zmianą ustawy powinniśmy próbować złagodzić kwestię wokół TK.

Czyli uważa Pan, że jest szansa na kompromis jeśli chodzi o nową ustawę o TK, czy może jest potrzeba zmiana konstytucji?

Autopromocja
FIRMA.RP.PL

Sprawdzona, pogłębiona i kompleksowa wiedza dla MŚP

CZYTAJ WIĘCEJ

Za dużo się nie dzieje w sprawie zmiany konstytucji. Potrzebne jest porozumienie. Postulat o zmianie konstytucji był przyjęty dosyć pozytywnie, ale nie bardzo wiem co ma być w niej zmienione. Zmiana konstytucji powinna odzwierciedlać nasz rozwój demokratyczny. Konstytucja pisana ma oddawać naszą konstytucję rzeczywistą w duszy i w sercach, porządkować ją, wyznaczać drogę.

Czy w tej kadencji Sejmu taka zmiana nastąpi?

Tak sobie marzę, że na 100-lecie odzyskania niepodległości państwa polskiego, czyli jeszcze w tej kadencji.

Zobacz wideo: Morawiecki w programie #RZECZoPrawie

Rozmawiał Tomasz Pietryga

 

Zobacz nasz program z którego pochodzi rozmowa  #RZECZoPrawie :Bezpłatna pomoc prawna, obrót gruntami, spór o TK

Zobacz inne programy #RZECZoPrawie