Chce, aby arbitraż nie kojarzył się wyłącznie z dojrzałymi prawnikami, dla których orzekanie w sądzie polubownym jest ukoronowaniem kariery adwokackiej, radcowskiej czy profesorskiej, ale angażował także młodych.
Powiedział to wczoraj mec. Marek Furtek, prezes Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej, podczas uroczystości wręczania nagród im. prof. Jerzego Jakubowskiego w konkursie na najlepszą pracę magisterską dotyczącą sądownictwa polubownego.
To IV edycja konkursu. Wzięło w nim udział 29 prac, a zwyciężyła praca Anny Tujakowskiej, absolwentki Uniwersytetu Warszawskiego. Jej tytuł to „Umbrella Cause”. Ta ramowa klauzula, znana w sądownictwie polubownym, pozwala na przeniesienie roszczeń z nienależytego wykonania kontraktu na poziom arbitrażu międzynarodowego, na podstawie umów międzynarodowych, w szczególności o wspieraniu (ochronie) inwestycji zagranicznych.
Tytuł pracy zdobywcy drugiej nagrody: „Wpływ ogłoszenia upadłości na przebieg postępowania arbitrażowego w perspektywie międzynarodowej” (Szczęsnego Kazimierczaka), także wskazuje, że zainteresowaniem cieszą się tematy z aspektem międzynarodowym.
Według mec. Andrzeja Kalwasa, przewodniczącego Rady Arbitrażowej SA przy KIG, konkurs na najlepszą pracę magisterską to jeden z elementów rozszerzania pola aktywności tego sądu (największego arbitrażu w Polsce), ale i popularyzowania alternatywnych metod rozstrzygania sporów, w tym np. mediacji.