Niedawno czytelnik zgłosił się z takim problemem: Po upływie okresu zasiłkowego pracownik samorządowy zajmujący stanowisko urzędnicze pobierał przez dziewięć miesięcy świadczenie rehabilitacyjne.
Na czas jego nieobecności gmina zatrudniła kogoś na zastępstwo. Obecnie wójt czeka na decyzję ZUS przyznającą bądź odmawiającą renty. Nie rozwiązał angażu, zgodnie z art. 53 kodeksu pracy, czekając na jego powrót. Teraz jednak – ze względu na przedłużającą się procedurę – chce to zrobić. Z jaką datą wystawić świadectwo pracy oraz jak potraktować okres, od kiedy chory zaprzestał pobierania świadczenia rehabilitacyjnego do dnia doręczenia decyzji ZUS o rencie? Czy umowa na zastępstwo obowiązuje do dnia przekazania mu świadectwa pracy? Kiedy można w takiej sytuacji ogłosić konkurs na wolne stanowisko urzędnicze?
Nie ma przeszkód, aby gmina rozstała się z długotrwale chorym pracownikiem na podstawie art. 53 kodeksu pracy. Wprawdzie minął już trzeci miesiąc pobierania przez niego świadczenia rehabilitacyjnego, ale nadal pozostaje on niedysponowany i nie wrócił do biura. Cytowany przepis zabrania tymczasem zwolnienia bez wypowiedzenia podwładnego, który się stawił do pracy zaraz po wyzdrowieniu.
[srodtytul]Można zwolnić bez wypowiedzenia[/srodtytul]
W opisanej sytuacji samorządowiec nadal jest niezdolny do pracy nawet po dziewięciu miesiącach otrzymywania świadczenia rehabilitacyjnego. Wolno go zatem zwolnić w trybie natychmiastowym bez wypowiedzenia nie z jego winy – z powodu przewlekłej niedyspozycji.