Do członków rodziny nie zalicza się dziecka pozostającego pod opieką opiekuna prawnego, dziecka pozostającego w związku małżeńskim, a także pełnoletniego dziecka posiadającego własne dziecko.
Trzeba pamiętać o obowiązku powiadomienia urzędu gminy czy gminnego ośrodka pomocy społecznej o zmianach w liczbie członków rodziny, np. z powodu wyjazdu za granicę. Osoby deklarujące samotne wychowywanie dziecka mogą spodziewać się wizyty urzędników, którzy poprzez wywiad środowiskowy zechcą potwierdzić te deklaracje.
Jak obliczyć dochód rodziny
Przy ustalaniu prawa do zasiłku bierze się pod uwagę dochód netto osób zaliczanych do członków rodziny po odliczeniu alimentów płaconych na rzecz innych osób.
W przypadku pracownika obliczenie dochodu netto wygląda tak:
przychód – koszty uzyskania - podatek – składka na ZUS – składka na ubezpieczenie zdrowotne = dochód netto
Osoby prowadzące działalność gospodarczą:
dochód z działalności - podatek – składka na ZUS – składka na ubezpieczenie zdrowotne = dochód netto
Jak widać przychód lub dochód z działalności trzeba pomniejszyć o składkę zdrowotną. Chodzi jednak nie o składkę odliczaną od podatku (7,75 proc. podstawy wymiaru), lecz składkę należną (9 proc. podstawy wymiaru). Obliczamy ją według wzoru:
Sz = Sp x (P-Sus)
gdzie:
Sz to składka na ubezpieczenie zdrowotne w złotych,
Sp to stopa procentowa składki zdrowotnej (9 %),
P to przychód w złotych,
Sus to składka na ubezpieczenia społeczne w złotych.
Obliczając dochód rodziny w przeliczeniu na każdego jej członka najpierw sumujemy miesięczne dochody (obliczone w podany wyżej sposób), a następnie otrzymaną kwotę dzielimy przez ilość miesięcy, w których dochody były osiągane, a potem przez liczbę osób w rodzinie.
Dochód rolnika
Rolnicy, czyli prowadzący gospodarstwo rolne o łącznej powierzchni gruntów przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, obliczają dochód inaczej. Będzie on zależał od powierzchni gruntów sklasyfikowanych jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza. W obliczeniach uwzględnia się także użytki oddane w dzierżawę, z nielicznymi wyjątkami określonymi w art. 5 ust. 8a ustawy o świadczeniach rodzinnych.
Wzór na obliczenie dochodu rolnikana osobę w rodzinie jest taki:
(liczba hektarów x 1/12 dochodu ogłaszanego corocznie przez GUS) : liczba osób w rodzinie= miesięczny dochód na osobę w rodzinie
Zgodnie z treścią obwieszczenia Prezesa GUS z 21 września 2012 r.przeciętny dochód z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego w 2011 r. wyniósł 2713zł, tj. 226 zł miesięcznie(Monitor Polski z 2012 r. poz. 671).
Dochód uzyskany i utracony
Przy ustalaniu uprawnień do zasiłku i dodatków urzędnicy biorą pod uwagę nie tylko dochody z roku kalendarzowego poprzedzającego okres zasiłkowy, ale również późniejsze zdarzenia, które mogą mieć wpływ na sytuację materialną rodziny. O co chodzi?
W przypadku okresu zasiłkowego 2012/2013 chodzi o następujące sytuacje:
Takie zasady mają na celu ustalenie dochodu zbliżonego do dochodu faktycznie uzyskiwanego przez rodzinę w okresie pobierania świadczeń.
Nie każdy dochód jest dochodem uzyskanym lub utraconym w rozumieniu ustawy o świadczeniach rodzinnych. Dochodem uzyskanym będzie dochód spowodowany:
- zakończeniem urlopu wychowawczego,
- uzyskaniem prawa do zasiłku lub stypendium dla bezrobotnych,
- uzyskaniem zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, oprócz pracy wykonywanej na podstawie umowy o dzieło,
- uzyskaniem zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, a także emerytury lub renty, renty rodzinnej lub renty socjalnej, z wyjątkiem rent przyznanych rolnikom w związku z przekazaniem lub dzierżawą gospodarstwa rolnego,
- rozpoczęciem pozarolniczej działalności gospodarczej;
- uzyskaniem zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego lub zasiłku macierzyńskiego, przysługujących po utracie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej.
Przez dochód utracony należy rozumieć utratę dochodu spowodowaną:
- uzyskaniem prawa do urlopu wychowawczego,
- utratą prawa do zasiłku lub stypendium dla bezrobotnych,
- utratą zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, z wyłączeniem pracy wykonywanej na podstawie umowy o dzieło,
- utratą zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, a także emerytury lub renty, renty rodzinnej lub renty socjalnej, z wyjątkiem rent przyznanych rolnikowi w związku z przekazaniem lub dzierżawą gospodarstwa rolnego,
- wyrejestrowaniem pozarolniczej działalności gospodarczej;
- utratą zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego lub zasiłku macierzyńskiego, przysługujących po utracie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej;
- utratą zasądzonych świadczeń alimentacyjnych w związku ze śmiercią osoby zobowiązanej do tych świadczeń.
Utratę dochodu uwzględnia się w obliczeniach tylko na wniosek osoby uprawnionej do świadczenia odejmując od dochodu rodziny przeciętną miesięczną kwotę utraconego dochodu. Natomiast z urzędu uwzględniane est uzyskanie dochodu. Uprawnieni do zasiłku mają obowiązek niezwłocznie informować urzędników o uzyskanym dochodzie.
Gdzie i jakie dokumenty złożyć
Wniosek o ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych wraz z dokumentami warto złożyć do 30 września 2012 r., gdyż wtedy świadczenie przysługujące za listopad 2012 r. zostanie wypłacone do 30 listopada 2012r. Opóźnienie powoduje, że zasiłek za listopad rodzina dostanie do rąk dopiero w grudniu 2012 r.
Do wniosku należy dołączyć:
Urzędnicy mają prawo żądać także innych dokumentów, jeśli okoliczności sprawy tego wymagają. Najczęściej trzeba im dodatkowo dostarczyć:
Postępowanie w sprawie ustalenia prawa do zasiłku rodzinnego oraz dodatków do zasiłku rodzinnego urzędnicy powinni zakończyć w ciągu miesiąca od dnia złożenia kompletu dokumentów. Termin ten może jednak ulec wydłużeniu w przypadku konieczności przeprowadzenia dodatkowego postępowania wyjaśniającego. Wnioskodawca zawsze otrzyma decyzję administracyjną: o przyznaniu zasiłku (dodatków) lub o odmowie przyznania. Można się od niej odwołać do samorządowego kolegium odwoławczego w ciągu 14 dni od dnia doręczenia decyzji.
Terminy
Gdzie szukać przepisów?
Wzór na obliczenie dochodu rolnikana osobę w rodzinie jest taki:
(liczba hektarów x 1/12 dochodu ogłaszanego corocznie przez GUS) : liczba osób w rodzinie= miesięczny dochód na osobę w rodzinie