Do Sejmu trafią dwa projekty ustaw dotyczące zasad zwrotu emerytur zawieszonych od 1 października 2011 r. – rządowy i senacki. Nad tym drugim pracuje Komisja Ustawodawcza. Biuro Legislacyjne Senatu przygotowało założenia do projektu ustawy konsultowane z resortem pracy. Ministerstwo chce, aby emeryci otrzymali zaległe świadczenia od dnia zawieszenia, ale bez odsetek i w wysokości na 30 września 2011 r. To zaś oznaczałoby wypłaty bez marcowej waloryzacji.
Takie rozwiązanie ponownie skrzywdziłoby emerytów, którym zawieszono świadczenia. Skoro bowiem pozostawali bez wypłat na skutek zastosowania niekonstytucyjnych przepisów, to powinni otrzymać świadczenie w kwocie, jaką pobieraliby przez cały czas zawieszenia. Oznacza to pięć wypłat świadczenia w wysokości przysługującej na koniec września 2011 r. (za okres październik 2011 r. – luty 2012 r.) i osiem z uwzględnieniem kwotowej, marcowej waloryzacji z 2012 r. (za okres marzec 2012 r. – październik 2012 r.) – uważa adwokat Antoni Skorupski, specjalizujący się w sprawach ubezpieczeń społecznych. Na skutek prawomocnych wyroków ZUS zaczął wypłaty zaległości, ale tylko należność główną. Wypłatę odsetek zazwyczaj sędziowie pozostawiają do rozpoznania oddziałowi ZUS. A ten nie wydaje pozytywnych dla emerytów rozstrzygnięć.
800 mln zł
zwróci ZUS emerytom, którym od 1 października 2011 r. zawiesił wypłatę świadczenia
– Zgodnie z art. 85 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych ZUS jest zobowiązany do wypłaty odsetek wyłącznie wówczas, gdy nie ustalił w ustawowym terminie prawa do świadczenia lub nie wypłacił tego świadczenia, a opóźnienie w przyznaniu lub wypłaceniu jest następstwem okoliczności, za które on sam ponosi odpowiedzialność. Realizując art. 103a ustawy emerytalnej (zawieszenie prawa do emerytury w przypadku kontynuowania zatrudnienia podjętego przed nabyciem prawa do tego świadczenia), ZUS wstrzymał od 1 października 2011 r. wypłatę świadczeń, co bezspornie było zgodne z prawem, a zasadność takiej realizacji przepisu w pełni potwierdzało orzecznictwo. Tym samym wstrzymanie wypłaty świadczeń od 1 października 2011 r. nie jest skutkiem niezgodnego z prawem działania Zakładu, za które ponosiłby on odpowiedzialność, a późniejsza ich wypłata (w wyniku wykonania wyroków zapadłych po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego) nie wiąże się z obowiązkiem wypłaty odsetek – informuje Radosław Milczarski, rzecznik ZUS.