Chodzi o ustawę z 28 lipca 2023 roku o zmianie ustawy o emeryturach pomostowych oraz niektórych innych ustaw. Ustawa realizuje jeden punktów porozumienia, które rząd podpisał 7 czerwca w Stalowej Woli z NSZZ "Solidarność". Dotyczy ono wielu sfer praw pracowniczych, między innymi emerytur, dofinansowań, wynagrodzeń czy funkcjonowania związków zawodowych.
Czytaj więcej
Sąd nakaże pracodawcy, aby zatrudniał zwolnionego pracownika do końca procesu, nawet jeśli wniosek o zabezpieczenie na podstawie dotychczasowych przepisów został wcześniej oddalony.
Przypomnijmy, że emerytura pomostowa przysługuje osobom, które pracowały w szczególnie trudnych warunkach, czyli np. górnikom lub rybakom. Dotychczas mogli z niej korzystać pracownicy, którzy pracę w szczególnie trudnych warunkach wykonywali przed 1999 rokiem. Z tego powodu pomostówki miały wygasnąć. PiS uznał, że praca w trudnych warunkach wciąż jest poważnym problemem i złożył projekt przedłużający pomostówki bezterminowo.
Zgodnie z nowelą z płacy minimalnej wyłączony zostanie dodatek przysługujący pracownikowi z tytułu wykonywania pracy w warunkach szczególnie uciążliwych lub szczególnie szkodliwych dla zdrowia, pracy związanej z dużym wysiłkiem fizycznym lub umysłowym lub pracy szczególnie niebezpiecznej, na zasadach określonych w odrębnych przepisach, układzie zbiorowym pracy, innym opartym na ustawie porozumieniu zbiorowym.
Do istotnych zmian wprowadzanych nowelą, trzeba zaliczyć także regulacje, które wnoszą zabezpieczenia w sprawach z zakresu prawa pracy, w których pracownik podlegający szczególnej ochronie przed rozwiązaniem stosunku pracy za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia dochodzi roszczenia o uznanie wypowiedzenia stosunku pracy za bezskuteczne lub o przywrócenie do pracy. Jak tłumaczył wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed podczas prac nad projektem, bezprawnie zwalniani działacze związkowi nawet na kilka lat pozostawali bez środków do życia na czas sądowego sporu z pracodawcą w sądzie. Po zmianach pracownik będzie otrzymywał wynagrodzenie do momentu rozstrzygnięcia sądowego.