Wniosek o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i żłobkowe teraz ze smartfona

Aplikacja mobilna mZUS, która umożliwia szybkie i wygodne składanie wniosków z programów o wypłaty 500 plus i wyprawki szkolnej, została rozbudowana i od dzisiaj można z jej pomocą wnioskować także o rodzinny kapitał opiekuńczy (RKO) oraz dofinansowanie do żłobka.

Publikacja: 07.03.2023 12:36

Wniosek o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i żłobkowe teraz ze smartfona

Foto: Adobe Stock

- Rodzice i opiekunowie polubili naszą aplikacje, gdy przekonali się, że złożenie wniosku o 500+ przy pomocy mZUS trwa zaledwie kilka minut. Teraz, korzystając ze smartfona czy tabletu, mogą ubiegać się także o wypłaty z pozostałych programów. Wystarczy zaktualizować aplikację –  mówi Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Nowa wersja oprogramowania została rozszerzona o wnioski dotyczące dofinansowania opłaty za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna (tzw. żłobkowe) oraz rodzinnego kapitału opiekuńczego (RKO).

Czytaj więcej

Wniosek o 500 plus przez smartfona. Jest pierwsza aplikacja mobilna ZUS

Wnioski o wszystkie te wypłaty składane są jedynie drogą elektroniczną, co jest dużym ułatwieniem dla rodziców i opiekunów. Wniosek o wsparcie mogą złożyć przez całą dobę niezależnie od godzin otwarcia urzędu. Ogromnym udogodnieniem dla rodziców jest możliwość utworzenia nowego wniosku na podstawie poprzedniego, jeśli taki był składany przez aplikację mZUS lub bezpośrednio na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Dzięki temu większość informacji uzupełni się automatycznie. Jeśli dane uległy zmianie, przed wysłaniem można je edytować.

Zainstalowaną na smartfonie lub tablecie aplikację mZUS trzeba powiązać  ze swoim profilem na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Proces aktywacji i powiązania aplikacji z profilem PUE został opisany krok po kroku na początkowych ekranach startowych aplikacji. Bez posiadania profilu na PUE nie można korzystać z aplikacji.

Jak informuje Iwona Kowalska-Matis, liczba zarejestrowanych profili na PUE ZUS przekroczyła 11,3 miliona.

Prawo karne
Lex Tusk - co zawiera i dlaczego jest groźna
Praca, Emerytury i renty
Ważny komunikat ZUS. Chodzi o wypłaty z programu Rodzina 500+
Zadania
Decyzje o warunkach zabudowy mogą być wstrzymane na lata
Podatki
KSeF w Sejmie: E-faktury pójdą prosto do fiskusa
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Podatki
Pierwsze mieszkanie bez podatku, szóste z wyższym
ZUS
Chcesz zwrot składki zdrowotnej? Musisz zgłosić aktualny rachunek bankowy