mZUS to aplikacja mobilna dla osób składających wnioski o świadczenia rodzinne, przeznaczona na urządzenia mobilne (smartfony, tablety) z systemami operacyjnymi Android i iOS. Aplikację można pobrać za darmo ze sklepów Google Play oraz App Store już pd poniedziałku 14 listopada.

W aplikacji mZUS można w prosty sposób złożyć wniosek o świadczenia 500+ i 300+ (czyli tj. DS-R, DS-O, DS-S oraz SW-R i SW-O), a także sprawdzić status wysłanych wniosków  i informacje o kwocie przyznanych świadczeń i dacie wypłaty 

Bardzo przydatnymi funkcjami będą: możliwość rezerwacji e-wizyty w ZUS,  odczytania wiadomości, które pojawiły się na naszym profilu na PUE ZUS oraz otrzymywanie powiadomienia z ZUS, np. o nowym okresie świadczeniowym.

APlikacja pozwoli szybko nawiązać telefoniczny kontakt z infolinią ZUS (COT) – jeśli zezwolimy na połączenie, aplikacja wybierze numer do COT na naszym urządzeniu.

To pierwsze funkcje, które w przyszłości będą rozbudowywane – np. o kolejne wnioski o świadczenia dla rodzin tj. o wnioski RKO i dofinansowanie do żłobków DZ.

- Dzisiaj już nie potrzeba komputera żeby załatwiać swoje sprawy w urzędach, dlatego sprawdzamy, jakie będzie zainteresowanie rodziców naszą pierwszą aplikacją – mówi Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. - To przede wszystkim ogromna wygoda dla rodziców, którzy sami decydują, kiedy to zrobić: rano, w południe czy wieczorem. Dzięki elektronizacji mogą wysyłać do nas wnioski także w weekendy, kiedy tradycyjne odwiedzanie urzędów jest niemożliwe – dodaje.

Aplikację można aktywować łącząc ją ze swoim profilem PUE. Oznacza to, że bez posiadania profilu PUE klient nie będzie mógł skorzystać z aplikacji. Proces aktywacji i połączenia aplikacji z profilem PUE został opisany krok po kroku na początkowych ekranach startowych aplikacji.

Czytaj więcej

500+ już wpływa od ZUS. Kiedy będziesz dostawać pieniądze?