Często przeszkodą w uzyskaniu oczekiwanego świadczenia z ZUS jest brak odpowiednich dokumentów. O ile łatwiej udowodnić sam fakt pracy, o tyle potwierdzenie zarobków nastręcza więcej trudności.
Kłopoty pojawiają się, gdy nie ma już zakładu ani jego następcy prawnego. Jeszcze gorzej, gdy nie można ustalić, gdzie trafiła dokumentacja kadrowo--płacowa ze zlikwidowanego zakładu.
– Warto zasięgnąć porady pracowników ZUS. Poszczególne jego oddziały są bowiem w stałym kontakcie ze znajdującymi się w regionach archiwami. Zdarzają się jednak i takie sytuacje, w których to nawet istniejący zakład pracy ma problem z odszukaniem akt pracowniczych sprzed lat – zauważa Wojciech Andrusiewcz z ZUS.
[srodtytul]Potwierdzanie zatrudnienia...[/srodtytul]
Podstawowy dokument potwierdzający zatrudnienie to świadectwo pracy. Może to być także zaświadczenie sporządzone przez pracodawcę lub jego następcę prawnego na podstawie posiadanych akt osobowych. Może je także wystawić jednostka przechowująca dokumentację ze zlikwidowanego lub przekształconego zakładu pracy, np. archiwum państwowe albo prywatna firma przechowalnicza.