Oczywiście trzeba jeszcze mieć z czego, a na bezrobociu znalezienie pieniędzy na składki może być bardzo trudne. Dlatego na dobrowolne ubezpieczenie decydują się zwykle osoby, które po utracie pracy mają inne stałe źródło dochodów, np. z umów o dzieło, z praw autorskich, z wynajmu lokali itp.
Dlaczego warto kontynuować ubezpieczenia społeczne? Chodzi głównie o staż potrzebny do uzyskania w przyszłości praw do emerytury lub renty.
Sprawdź, czy możesz ubezpieczyć się dobrowolnie
Dobrowolne składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i zdrowotne mogą płacić tylko te osoby, które nie podlegają tym ubezpieczeniom z innego, obowiązkowego tytułu. A obowiązek składania na emeryturę lub rentę oraz możliwość bezpłatnego leczenia w państwowej służbie zdrowia wynika nie tylko z zatrudnienia na umowę o pracę, ale także m.in. z umowy zlecenia czy z tytułu prowadzenia własnej firmy. Obowiązkowe składki emerytalno-rentowe i zdrowotne są odprowadzane również za bezrobotnych na zasiłku (po utracie prawa do zasiłku – tylko zdrowotne) oraz za osoby pobierające świadczenie pielęgnacyjne.
Wszystkie przypadki podlegania obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu wymienia art. 6 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Natomiast osoby, które muszą podlegać ubezpieczeniu zdrowotnemu – art. 66 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Niewymienione w tych przepisach osoby mają prawo same zgłosić się do ZUS i NFZ ze stosownym wnioskiem. Będą mogły składać na emeryturę, rentę lub darmowe leczenie. Nie mogą natomiast po utracie pracy dobrowolnie kontynuować ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego.