Europejska inicjatywa „Gwarancje dla młodzieży" to skierowany do państw członkowskich Unii Europejskiej postulat zapewnienia wszystkim młodym ludziom w wieku do 25 lat dobrej jakości oferty zatrudnienia, dalszego kształcenia, przyuczenia do zawodu lub stażu w ciągu czterech miesięcy od zakończenia kształcenia formalnego lub utraty pracy.
Odsetek osób bezrobotnych w wieku 15-24 lata na koniec września br. wśród ogółu bezrobotnych wyniósł 17,2%. W porównaniu z rokiem 2013 liczba młodych bezrobotnych spadła o ponad 88 tys.
- Sytuacja na rynku pracy poprawia się. Mimo to bezrobocie wśród młodych wciąż jest w naszym kraju dużym problemem. Działania prowadzone w ramach „Gwarancji dla młodzieży" przez Ochotnicze Hufce Pracy przygotowują młodych w tym najtrudniejszym momencie samego wejścia na rynek pracy – podkreśliła minister Kosiniak-Kamysz.
Ochotnicze Hufce Pracy rozpoczęły w sierpniu br. realizację dwóch projektów w ramach „Gwarancji": „Pomysł na siebie" oraz „Równi na rynku pracy".
W sześciu województwach: mazowieckim, opolskim, podlaskim, pomorskim, śląskim i wielkopolskim są one współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. W pozostałych dziesięciu: dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, lubelskim, lubuskim, łódzkim, małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim są wspierane w ramach Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych. Oba projekty są realizowane przez 393 jednostki OHP i potrwają do końca 2015 roku.