Podobny trend widać w ofertach Pracuj.pl, gdzie w III kw. największy (prawie 40-proc.) wzrost liczby ogłoszeń w porównaniu z tym samym okresem 2017 r. mogli zauważyć specjaliści i fachowcy z działów produkcji. Wyraźnie – prawie o jedną czwartą w skali roku – przybyło też propozycji dla inżynierów, a o ponad 21 proc. więcej ofert niż przed rokiem mieli też specjaliści logistyki. Niewiele mniej, bo prawie o jedną piątą, wzrosła też liczba ofert skierowanych do budowlańców.
Jesienią firmy ożywiły też rekrutację w działach marketingu – specjaliści w tej dziedzinie mieli do wyboru w III kw. ponad 6,7 tys. propozycji pracy. Pozytywnym trendem jest rosnąca wciąż liczba propozycji pracy w działach HR, co oznacza, że firmy zamierzają inwestować w kapitał ludzki, w tym w rozwój, szkolenia pracowników czy w Employer Branding.
Administracja na czele
W jakich branżach było w III kw. najłatwiej o pracę? Nie licząc agencji zatrudnienia, najwięcej ogłoszeń (15,6 tys.) opublikowały w tym czasie firmy z sektora finansowego (banki, ubezpieczenia i firmy usług księgowych), choć akurat one rekrutowały w III kw. mniej aktywnie niż przed rokiem. Natomiast prawdziwy wysyp ofert pracy miał miejsce w tym czasie w administracji państwowej, która zamieściła ponad 2,7 tys. ogłoszeń – ponadczterokrotnie więcej niż rok wcześniej. Na trudnym rynku pracy już nie wystarczą ogłoszenia na stronach urzędów. Drugą grupą pracodawców, którzy wyraźnie, bo prawie 2,5-krotnie, zwiększyli w tym czasie liczbę ogłoszeń (do 360), były organizacje pozarządowe. Wśród dużych branż rekrutacyjne ożywienie widać natomiast w budownictwie, gdzie liczba ofert wzrosła w III kw. prawie o jedną piątą w skali roku, do 9,2 tys.
– Pracodawcy coraz intensywniej szukają rąk do pracy, co dotyczy zarówno stanowisk specjalistów, jak i fachowców blue collars, czyli pracowników fizycznych – komentuje dane za III kw. Aleksandra Skwarska, specjalistka ds. PR i CSR w Grupie Pracuj, właścicielu Pracuj.pl. Chociaż portal nastawia się głównie na oferty dla specjalistów (do nich kierowano 63 proc. ogłoszeń w III kw.), to najszybciej rosła w tym czasie liczba propozycji pracy dla pracowników fizycznych. Ci w III kw. mieli do wyboru prawie 21,2 tys. ofert zatrudnienia, ponaddwukrotnie więcej niż rok wcześniej.
Wyraźnie, bo o ok. 12 proc., wzrosła też liczba ofert dla menedżerów, zwłaszcza kierowników.
Aleksandra Skwarska zwraca uwagę, że tradycyjnie największy wybór propozycji pracy mają specjaliści ds. handlu i sprzedaży; w III kw. było do nich skierowane niemal co trzecie ogłoszenie na Pracuj.pl. Na drugim miejscu wśród najbardziej poszukiwanych tam kandydatów byli specjaliści działów obsługi klienta. Dane za III kw. pokazują jednak nowy trend – handel i sprzedaż to jedyna z kilkunastu specjalizacji, która w III kw. zanotowała spadek liczby ofert pracy (o 4,6 proc. w skali roku). Popyt na pracowników działów obsługi klienta wprawdzie rósł, ale z kolei ich główny pracodawca, call centers, wyraźnie ograniczył w tym czasie rekrutację w porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku.