Sieć kontaktów sprawdza się szczególnie przy trudnym rynku, gdy firmy nie rekrutują menedżerów. Poza tym networking pomaga zmniejszyć ryzyko pomyłki przy zatrudnianiu nowego pracownika – ocenia Cezary Klimont, dyrektor w Heyka Management Group.
Jego opinię potwierdzają wyniki badań skierowanego do kadry menedżerskiej serwisu Blue-Steps – według nich ponad połowa z ponad 820 globalnych top menedżerów twierdzi, że osobisty networking (w tym polecenia, spotkania branżowe) okazał się w przeszłości najbardziej skuteczną techniką przy dotychczasowych zmianach pracy. Jeszcze więcej, bo siedmiu na dziesięciu badanych, przewiduje, że będzie to najlepsza metoda podczas przyszłych zmian w karierze.
A chęć do tych zmian wyraźnie wzrosła wraz z poprawą koniunktury na rynku pracy. Obecnie ponad 80 proc. przedstawicieli wyższej kadry menedżerskiej na świecie zamierza szukać nowych możliwości w innej firmie, choć co drugi liczy się z tym, że taka zmiana może nie wiązać się z podwyżką zarobków.
82 procent globalnych menedżerów planuje poszukać nowej pracy
Menedżerowie twierdzą, że do zmiany pracy zachęciłaby ich przede wszystkim mocniejsza pozycja w nowej firmie (choć niekoniecznie wyższe stanowisko) połączona z większą odpowiedzialnością. Co trzeci przyznaje jednak, że przed taką zmianą może go powstrzymać perspektywa mniejszych niż dotychczas zarobków i niestabilność rynku, na którym działa firma.