Portale i programy rekrutacyjne

Komputery jeszcze samodzielnie nie zatrudniają pracowników, ale wirtualna rekrutacja jest coraz bardziej popularna. Specjaliści od rekrutacji odżegnują się, co prawda, od prowadzenia procesu rekrutacyjnego wyłącznie on-line, ale siła specjalistycznych serwisów i programów związanych z naborem pracowników stale rośnie

Publikacja: 12.11.2011 10:28

Poszukiwanie pracy w zaciszu domowym

Poszukiwanie pracy w zaciszu domowym

Foto: PhotoXpress

Portale i programy komputerowe odgrywają ważną rolę zwłaszcza we wstępnej fazie rekrutacji. Decyzje o zatrudnieniu podejmują jednak ostatecznie eksperci.

Kto i kiedy korzysta

— Nie znam żadnej poważnej rekrutacji, która przynajmniej w ostatnim etapie, nie oparłaby się o spotkanie „twarzą w twarz" - mówi Piotr Palikowski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami i przyznaje, że jest fanem nowoczesnych narzędzi służących wspomaganiu naboru pracowników. Stowarzyszenie uczestniczy m.in. w programie „Twoja Perspektywa", przeznaczonym dla stażystów i absolwentów chcących znaleźć swoje miejsce w Telekomunikacji Polskiej. W projekcie tym dużą rolę odgrywają komputerowe aplikacje m.in. obecne na portalach społecznościowych.

Z badania przeprowadzonego przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych dla Grupy Pracuj wynika, że niemal jedna piąta  osób odpowiadających za rekrutację ma doświadczenie w prowadzeniu całego procesu on-line, bez spotkania z kandydatem, aż 23 proc. badanych dopuszcza taką możliwość. Jednak niemal trzy czwarte praktyków HR uczestniczących w tym badaniu nie wyobraża sobie przeprowadzenia całej rekrutacji wyłącznie wirtualnie.

Ze specjalistycznych programów rekrutacyjnych korzystają przede wszystkim działy kadr w dużych firmach, które samodzielnie przeprowadzają wstępną selekcje kandydatów.

— Internetowe systemy rekrutacyjne, to specjalne platformy, dzięki którym specjalista HR właściwie jednym kliknięciem zamieszcza ogłoszenie w wybranych serwisach rekrutacyjnych i społecznościowych. System zbiera, a następnie analizuje przesłane życiorysy kandydatów, wybierając te, które najlepiej odpowiadają kryteriom prowadzonej rekrutacji — mówi Elżbieta Flasińska z Grupy Pracuj.

Takie rozwiązanie umożliwia pracodawcy szybkie zbudowanie firmowej bazy CV kandydatów i dalsze nią zarządzanie: porównywanie najlepszych aplikacji czy wysyłanie informacji do grupy wybranych kandydatów za pomocą jednego kliknięcia.

– System rekrutacyjny podpowiada specjaliście HR najlepsze kandydatury, o tym jednak, kogo zaprosić na rozmowę kwalifikacyjną decyduje już człowiek. Czas zaoszczędzony na przeglądaniu życiorysów może on poświęcić na spotkanie z kandydatem – komentuje Marcin Sieńczyk, odpowiedzialny za rozwój najbardziej popularnego w Polsce systemu rekrutacyjnego eRecruiter. Od 2009 roku przy pomocy tego systemu zrealizowano ponad 15 tysięcy projektów rekrutacyjnych, na które wpłynęło niemal 1,5 mln aplikacji.

Najpopularniejsze portale

Natomiast rosnąca popularność portali rekrutacyjnych wynika przede wszystkim z przyrostu liczby internautów w Polsce. Według danych Eurostatu, w zeszłym roku dostęp do Internetu miało 63 proc. gospodarstw domowych, czyli o 15 proc. więcej niż w 2008. Z danych badania Megapanel za sierpień w czołówce najpopularniejszych serwisów w kategorii „praca" znalazły się m.in. Pracuj.pl, Infopraca.pl,  Praca.pl.

Jak pokazują wyniki najnowszej edycji międzynarodowego badania The Network, sieci zrzeszającej liderów rekrutacji on-line w ponad 70 krajach, największa liczba internautów z Polski (84 proc.) wskazała portale pracy jako najchętniej wybierany sposób szukania pracy przez Internet. Na drugim miejscu znalazły się strony internetowe pracodawców (68 proc.), na trzecim sieć osobistych kontaktów (54 proc.). Warto też zauważyć, że prawie połowa ankietowanych (46 proc.) szuka pracy przy wykorzystaniu wyszukiwarek internetowych. Nieco ponad 1/3 przyznała, że przegląda oferty pracy w lokalnej prasie a 26 proc., w prasie ogólnopolskiej.

— Szukający pracy wybierają internet nie tylko dlatego, że jest stosunkowo łatwo dostępny, ale również wygodny. Dzięki wyspecjalizowanym portalom proces poszukiwania interesujących nas ofert znacznie się skraca — mówi Elżbieta Flasińska z Grupy Pracuj.

Portale i programy komputerowe odgrywają ważną rolę zwłaszcza we wstępnej fazie rekrutacji. Decyzje o zatrudnieniu podejmują jednak ostatecznie eksperci.

Kto i kiedy korzysta

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Poszukiwanie pracy
Fala zwolnień pogorszyła nastroje pracowników
Poszukiwanie pracy
Więcej firm chce zatrudniać niż zwalniać
Poszukiwanie pracy
Startuje Program Kariera - szansa na elitarne płatne praktyki
Poszukiwanie pracy
Nie wystarczy znaleźć i zrekrutować dobrego kandydata
Poszukiwanie pracy
Co drugi specjalista czeka na okazję do zmiany pracodawcy w 2025 r.