Aktualizacja: 28.07.2015 22:00 Publikacja: 28.07.2015 22:00
Proces rekrutacji może potrwać nawet kilka miesięcy.
Foto: Fotorzepa/Robert Gardziński
Co ósmy przedstawiciel działu HR twierdzi, że w jego firmie czas średniej rekrutacji pracowników nie przekracza dwóch tygodni. Tacy pracodawcy są jednak w mniejszości – wynika z badania „Rekrutacja pod lupą", które na przełomie maja i czerwca przeprowadziła internetowa platforma eRecruiter wśród prawie 260 HR-owców.
Większość z nich określa średni czas rekrutacji w swojej firmie na dwa tygodnie–miesiąc, ale 26 proc. badanych wskazuje kilkakrotnie dłuższy, bo trzymiesięczny termin. Maciej Sieńczyk, dyrektor rozwoju biznesu w eRecruiter, podkreśla, że czas trwania rekrutacji zależy od wielu czynników, w tym od specyfiki danego stanowiska, czasu spływania aplikacji, terminów spotkań z kandydatami czy wewnętrznych procedur i uzgodnień z przełożonymi. Co trzeci z badanych HR-owców jako najbardziej czasochłonny etap wskazuje spotkania z kandydatami.
Zarówno studenci, jak i absolwenci po wakacyjnej przerwie częściej zaglądają na portale rekrutacyjne, gdzie ostatnio przybywa ofert także dla początkujących pracowników.
SHEIN – międzynarodowy sklep z modą oraz produktami lifestyle’owymi – poszukuje w Polsce talentów z obszarów technologii do swojego niedawno uruchomionego Europejskiego Centrum Technologicznego SHEIN (SETC).
Już nie tylko obserwacje rekruterów, ale także badania potwierdzają, że szukanie pracy wymaga teraz więcej wysiłku niż przed dwoma laty.
Na czerwcowy wzrost w ofertach zatrudnienia w internecie wpłynął zwiększony popyt na pracę fizyczną, która w tym roku stała się też drugą największą kategorią na portalu Pracuj.pl.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
We wszystkich branżach płace rosną. Ale wciąż są takie, w których realna wartość wynagrodzeń nie zmienia się od roku.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) nalicza dodatkowe składki na ubezpieczenie społeczne osobom, które łączą umowę o pracę oraz umowę o świadczenie usług (B2B) zawarte z tym samym podmiotem.
Przedsiębiorcy obawiają się, że przy wdrażaniu dyrektywy platformowej rząd będzie próbował ograniczyć stosowanie umów cywilnoprawnych. Chodzi o usługi dowozu jedzenia do domu, takie jak Uber, Glovo czy Pyszne.pl.
Państwa członkowskie Unii Europejskiej przyjęły w poniedziałek dyrektywę, która reguluje działalność takich platform usługowych, jak Uber, Glovo czy Bolt.
Umowa na zastępstwo nie wchodzi do limitów zatrudnienia na czas określony. Ale można ją stosować tylko w ściśle określonych okolicznościach. Kiedy umowa na zastępstwo jest dopuszczalna?
Gdyby nie przepchnięta trzy lata temu kolanem ustawa Kukiz'15, tematu centralnego rejestru umów by nie było.
Zarówno zleceniobiorca, jak i inspektor Państwowej Inspekcji Pracy mogą wnieść do sądu pracy pozew o ustalenie stosunku pracy. Jak w takiej sytuacji może się bronić zleceniodawca?
Na skutek wdrożenia dyrektywy work-life balance rozszerzono ochronę pracowników-rodziców. Czy w głośnej sprawie tiktokerki, zwolnionej z pracy pierwszego dnia po powrocie z urlopu macierzyńskiego, mogło dojść do naruszeń?
Już teraz przedsiębiorcy powinni zweryfikować, czy stosowany przez nich model B2B nie stwarza ryzyka przekwalifikowania go w etat.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas