Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 10.05.2016 21:47 Publikacja: 10.05.2016 21:47
Bartłomiej Piwnicki, dyrektor zarządzający firmy doradczej UBP Consulting z wieloletnim doświadczeniem w rekrutacji specjalistów i menedżerów
Foto: materiały prasowe
W Polsce utarło się, by ani w ogłoszeniu, ani szczegółowym opisie przesłanym kandydatowi nie podawać wysokości wynagrodzenia. To prowadzi do sytuacji, gdy zarówno kandydaci, jak i klienci pytają mnie o warunki finansowe, jakie powinni zaproponować. Logiczne jest, że kandydat nie będzie chciał pracować za mniej, niż zarabia w obecnej firmie.
Przejście do nowego pracodawcy wiąże się także ze stresem oraz z ryzykiem niedopasowania. Takie ryzyko należy wkalkulować w cenę, co daje ogromne pole do fantazji. Najczęściej kandydaci robią wyliczenia, które obejmują obecne zarobki – wraz z premią – i dodają do tego różne „współczynniki" (np. wielkość, pozycję rynkową potencjalnego pracodawcy). Na koniec podają żądaną kwotę, oczywiście w wartości „na rękę". Pracodawca zaś ma swój budżet w wersji brutto, którego nie może przekroczyć. Duże firmy mają też zazwyczaj siatkę płac, określaną na podstawie badań rynkowych. Pracodawca ma zatem mocno ograniczone pole manewru, co w zderzeniu z fantazją kandydata może przynieść bardzo złe skutki.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Rekordowe w tym roku zainteresowanie zmianą pracy nie musi się przełożyć na wzrost rotacji w firmach, choć część...
Już do 49 wzrosła w tym roku średnia liczba aplikacji nadsyłanych na ogłoszenie o pracy. To prawie dwukrotnie wi...
Aż dwie trzecie pracujących Polaków śledzi doniesienia medialne o masowych zwolnieniach w kraju i na świecie, a...
Co trzecia firma chce zatrudniać, a co piąta zastanawia się nad zwolnieniami. Dbałość o zachowanie pozycji konku...
Nawet 8300 złotych miesięcznie będą mogli zarobić uczestnicy tegorocznej edycji programu stażowego Polskiej Rady...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas