Najnowszy film Wojciecha Smarzowskiego „Kler" nie będzie pokazywany w niektórych kinach należących do samorządów. A w innych pojawi się później. Premierę filmu zaplanowano na piątek. Od kilku dni wiadomo, że „Kler" nie będzie wyświetlany w ostrołęckim kinie „Jantar", które znajduje się w tamtejszym Centrum Kultury - placówce samorządowej.

Zakazu emisji „Kleru" w samorządowym kinie w Ełku chce jeden z miejscowych radnych Wojciech Kwiatkowski z Klubu Radnych Dobro Wspólne. W drugim nienależącym do samorządu kinie „Kler" ma być wyświetlany bez problemu. W mediach pojawiła się też informacja, że najnowszego filmu Smarzowskiego nie będzie można zobaczyć w kinie prowadzonym przez Ośrodek Kultury Gminy Grodzisk Mazowiecki.

- Podjąłem bardzo delikatne rozmowy z dystrybutorem, zapytałem się, czy w tych miastach, gdzie samorząd zabroni wyświetlania, a jest tylko jedno kino, które podlega pod samorząd, SLD będzie mógł zrobić projekcję tego filmu - zapowiedział w rozmowie z Polsat News Włodzimierz Czarzasty.

Jak dodał szef SLD, rozmowy na temat projekcji są jeszcze w fazie początkowej. - Nie wiem kiedy dojdzie do wyświetlania filmu. Nawiązałem kontakt z dystrybutorem, złożyłem ofertę. To są mądrzy ludzie. W związku z tym zgodzą się, albo się nie zgodzą. A to, co się stało w Ostrołęce uważam za skandaliczne. Od Ostrołęki zaczęlibyśmy wyświetlanie filmu - powiedział.