Kwota ta została ujęta w odpowiedzi na zapytanie poselskie Mariusza Witczaka z PO.

Witczak spytał o kwoty przekazane takim instytucjom jak Telewizja Trwam, Radio Maryja, Fundacja Lux Veritatis, czy Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. 

Tylko w  tym roku instytucje te otrzymały od rządu Prawa i Sprawiedliwości 6 mln zł.

Z udzielonych przez ministerstwa odpowiedzi wynika, że największe kwoty przekazało Ministerstw Sprawiedliwości. Zatrudniło np. pracowników toruńskiej uczelni w celu "medialnego szkolenia prokuratorów i sędziów". Z kolei fundacja Lux Veritatis otrzymała pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości, który "jest państwowym funduszem celowym ukierunkowanym na pomoc pokrzywdzonym i świadkom, przeciwdziałanie przestępczości oraz pomoc postpenitencjarną, którego dysponentem jest minister sprawiedliwości" - cytuje Onet.

Resort sprawiedliwości przeznaczył na te cele 2,15 mln zł.

Pieniądze instytucjom powiązanym z o. Rydzykiem przekazywało też Ministerstwo Nauki, które przekazało 2,11 mln zł m.in. na cykl audycji na temat społecznej odpowiedzialności nauki.

MSZ z kolei zapłaciło uczelni w Toruniu oraz fundacji Lux Veritatis 835 tys. zł za publikacje, a Ministerstwo Środowiska wydało 738 tys. zł na realizację 24 umów zawartych z instytucjami o. Rydzyka. Są to m.in. umowy na emisję cyklu audycji na temat problematyki zanieczyszczenia środowiska p.t. "Coś wisi w powietrzu" w telewizji Trwam, a także za "opracowanie koncepcji merytorycznej konferencji naukowej wraz z zapewnieniem obsługi i infrastruktury oraz nagrania telewizyjnego promującego konferencję". 

Jak pisze Onet, skromniejsze są wydatki Ministerstwa Kultury, które o. Rydzykowi przekazało 140 tys. zł.

Ale to się zmieni, bo resort kierowany przez wicepremiera Piotra Glińskiego buduje wspólnie z Fundacją Lux Veritatis muzeum "Pamięć i Tożsamość", co będzie kosztować aż 70 milionów złotych. Placówka powstanie w Toruniu - pisze Onet.pl.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

Łącznie od 2015 roku, czyli od wygranej w wyborach, rząd Prawa i Sprawiedliwości przekazał instytucjom związanym z o. Rydzykiem 15 mln zł.