Wczoraj "Echo Dnia" poinformowało o możliwej koalicji PiS-SLD-Kreatywna Jedność Powiatu Koneckiego w powiecie w województwie świętokrzyskim. Wg "Echa Dnia" starostą powiatu koneckiego miał zostać Grzegorz Piec z PiS, jego zastępcą - Wiesław Skowron z SLD. W powiecie koneckim wyborcy przekazali przedstawicielom PiS 6 mandatów, 5 - PSL-owi, 4 dla SLD-Lewica Razem, 3 dla Kreatywnej Jedności Powiatu Koneckiego, 2 dla Samorządnych Ziemi Koneckiej i 1 dla Porozumienia Samorządowego TKN.

Na poniedziałkowej konferencji lider SLD Włodzimierz Czarzasty poinformował o wycofaniu się jego ugrupowania z koalicji. - Są rzeczy ważniejsze dla SLD niż władza: system wartości, wiarygodność, wyraźne formułowanie poglądu, że PiS odpowiada za łamanie praworządności w Polsce i poniesie odpowiedzialność przed Trybunałem Stanu - mówił Czarzasty.

Możliwość koalicji z PiS-em partii opozycyjnych ostro skrytykowali w swoim oświadczeniu działacze Komitetu Obrony Demokracji.

"Z ogromnym niepokojem przyjmujemy informacje o ewentualnych, możliwych koalicjach partii demokratycznych z PiS-em. Szanujemy pluralizm polityczny, prawo posiadania i wyrażania własnych poglądów, samostanowienia partii o swoich programach i drogach politycznych, ale równocześnie oczekujemy od partii prodemokratycznych przede wszystkim poszanowania wartości uniwersalnych zapisanych w Konstytucji. Zawieranie lokalnych koalicji z Prawem i Sprawiedliwością będzie świadectwem zaprzeczenia tym wartościom. Nie ma i nie będzie na to naszej zgody" - czytamy w komunikacie KOD.

"Jesteśmy dziś w historycznym momencie, a Wasze decyzje muszą być jednoznaczne. Albo pozostaniecie w rodzinie ugrupowań demokratycznych, dla których wartości zapisane w Konstytucji mają znaczenie, albo pokażecie nam obywatelkom i obywatelom, że można układać się z tymi, którzy niszczą nasz wspólny dorobek. Każda decyzja o koalicji z PiS-em będzie jednoznacznie odebrana jako stawianie partykularnych korzyści i interesów waszych członków nad interesem demokratycznej i prawdziwe samorządnej Polski" - dodaje KOD.

"Jeśli mamy obronić Polskę to właśnie partie opozycyjne muszą dziś zdać najważniejszy egzamin z dojrzałości i odpowiedzialności" - dodali działacze.