Pierwszy sondaż IBRiS dla „Rzeczpospolitej" po wybuchu sprawy lotów marszałka Marka Kuchcińskiego pokazuje, że ta historia praktycznie wcale nie szkodzi Prawu i Sprawiedliwości. PiS ma w tym badaniu 41,2 proc. Ten wynik daje PiS samodzielną większość w przeliczeniu na mandaty. To niewiele słabszy rezultat od tego z sondaży IBRiS dla „Rzeczpospolitej" z połowy lipca. Tam – w zależności od sprawdzanego wtedy wariantu, w którym szła opozycja – PiS miało od 42,6 do 43,2 proc. Ostatnie kilka tygodni w mediach zdominowała sprawa podróży marszałka Sejmu, jego rodziny i niektórych polityków PiS. Zakończyła się odejściem marszałka ze stanowiska. W piątek na jego miejsce została powołana dotychczasowa minister spraw wewnętrznych i administracji Elżbieta Witek. Na stanowisku szefa MSWiA zastąpi ją Mariusz Kamiński.

Koalicja Polska w Sejmie

Badanie IBRiS przeprowadzone 9 i 10 sierpnia pokazuje też startowy układ sił w ramach opozycji po powstaniu trzech obozów. Koalicja Obywatelska, w skład której wchodzą PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni i samorządowcy, może liczyć na 27 proc. Blok lewicowy ma 11,6 proc. A Koalicja Polska, nowo powstały blok PSL–Kukiz'15, ma na starcie 6,5 proc. poparcia. Poniżej progu są Konfederacja (Korwin i Narodowcy) z wynikiem 2,8 proc. oraz Bezpartyjni Samorządowcy z wynikiem 1,8 proc. 9 proc. nie wie na kogo zagłosować. Sondaż przeprowadzono metodą CATI na próbie 1100 osób.

Samodzielna większość

Nowy układ opozycji tworzył się długo i etapami. Lewica swoje porozumienie zaprezentowała 19 lipca, ponad trzy tygodnie temu. PSL i Kukiz dopiero w ubiegły czwartek ogłosiły porozumienie programowe. 17 sierpnia ma się odbyć w Płocku konwencja tworzonej przez PSL, Kukiza, UED Koalicji Polskiej, która będzie faktycznym startem tego projektu. Jego politycy liczą na to, że dzięki intensywnej kampanii i osobistej popularności Władysława Kosiniaka-Kamysza i Pawła Kukiza projekt osiągnie dwucyfrowy rezultat.

Wyniki sondażu w przeliczeniu na mandaty dają bezpieczną, samodzielną większość PiS. Obóz rządzący ma 243 mandaty, Koalicja Obywatelska 151 mandatów, Lewica 45 mandatów, a PSL z Kukizem – 20 mandatów. 1 mandat przypadnie Mniejszości Niemieckiej. Autorem symulacji jest Marcin Palade.

Politycy PiS, z którymi rozmawialiśmy w ubiegłym tygodniu, spodziewali się – na podstawie wyników własnych wewnętrznych badań – że sprawa Kuchcińskiego nie będzie miała dużego wpływu na poparcie dla obozu władzy. Ostatecznie jednak marszałek złożył rezygnację. PiS podkreśla, że to pokazuje, że „nie ma świętych krów", a obecne standardy są wyższe niż za czasów Platformy. W piątek szef KPRM Michał Dworczyk zapowiedział też nową ustawę, która ma w kompleksowy sposób regulować loty najwyższych władz państwowych. Opozycja zapowiada jednak, że będzie w nowym tygodniu prześwietlać podróże innych polityków PiS.

Kampania ruszyła

W ciągu najbliższych dni wszystkie główne siły polityczne mają przedstawiać swoje listy. Szef sztabu PiS Joachim Brudziński zapowiedział w niedzielę, że PiS swoje listy może ujawniać sukcesywnie, okręg po okręgu w nowym tygodniu. Do tej pory obóz rządzący zaprezentował tylko swoje „jedynki". Czołówki list pokazała też Koalicja Obywatelska, która ma całość sfinalizować w najbliższych dniach. W poniedziałek Lewica organizuje konferencję o Senacie, a „jedynki" pokaże w niedzielę 18 sierpnia. Kandydatów PSL-Koalicji Polskiej poznamy zapewne w trakcie konwencji w Płocku. Kampania do Sejmu ruszyła oficjalnie w piątek. Komitety mają czas do 26 sierpnia na rejestrację, a do 3 września – na zgłaszanie list.