Reklama
Rozwiń

Jena - wschodnie miasto, ale AfD tu słaba

Jena jest liberalna jak na Turyngię. Ale to stąd pochodzą najokrutniejsi nacjonalistyczni terroryści współczesnych Niemiec

Publikacja: 23.10.2019 17:58

Lena Güngör w maju uzyskała znakomity wynik w wyborach do rady miasta Jeny. Teraz startuje w wyborac

Lena Güngör w maju uzyskała znakomity wynik w wyborach do rady miasta Jeny. Teraz startuje w wyborach do landtagu Turyngii

Foto: Fotorzepa, Jerzy Haszczyński

W niedzielę w Turyngii odbywają się wybory do lokalnego parlamentu. Wzbudzają one zainteresowanie w całym kraju ze względu na spodziewany dobry wynik populistyczno-nacjonalistycznej Alternatywy dla Niemiec. W dwóch innych landach leżących na terenie dawnej NRD, Saksonii i Brandenburgii, w wyborach 1 września zdobyła rekordowe poparcie (odpowiednio 27,5 proc. głosów i 23,5 proc.), ale w żadnym nie zwyciężyła. W Turyngii może być podobnie.

W tym wschodnioniemieckim landzie jest szczycące się Uniwersytetem Fryderyka Schillera i zakładami optycznymi miasto – Jena, gdzie AfD jest bardzo słaba, w majowych wyborach do rady miasta zajęła dopiero szóste miejsce. A zwyciężyła postkomunistyczna Lewica przed Zielonymi.

Pozostało jeszcze 90% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Polityka
Elon Musk ogłasza powstanie nowej partii politycznej w USA. „Odda wam wolność”
Polityka
Lider opozycji w Baku: Zerwiemy z Rosją, ale najpierw reformy demokratyczne
Polityka
Pekin nie dopuści do przegranej Rosji w wojnie z Ukrainą. Szef MSZ Chin wyjaśnił, dlaczego
Polityka
Rozmowa Trump-Zełenski. Prezydent USA „sprawdzi” zawieszone dostawy broni
Polityka
Ukraiński rząd do dymisji? W tle afera korupcyjna