Donald Tusk powiedział, że gdyby Szkocja uzyskała niepodległość i zgłosiłaby chęć ponownego wstąpienia do Unii Europejskiej to on i politycy w Brukseli byliby z tego powodu zadowoleni.

Były szef RE zastrzegł jednocześnie, że interweniowanie w tej sprawie nie jest jego rolą.

Słowa Tuska skomentował na Twitterze Witold Waszczykowski. "Jest obwiniany za Brexit. Dziś podżega do rozbicia W Brytanii, mocarstwa nuklearnego, członka NATO. Rozpad WB to cios dla bezpieczeństwa Europy i Polski. Aż tak nienawidzi własnego kraju? Kto służy interesom rosyjskim? Właśnie takie działanie!" - napisał były szef MSZ.

Premier Szkocji Nicola Sturgeon zapowiedziała, że "chce kupić się na pracy, aby przekonać większość w Szkocji, że niepodległość jest właściwym wyborem".

Czytaj także: 

Londyn wychodzi, angielski zostaje


Co Unia Europejska zawdzięcza Wielkiej Brytanii

Autopromocja
FORUM ESG

Co warto wiedzieć o ESG? Jej znaczenie dla firm i gospodarki.

CZYTAJ WIĘCEJ

W piątek Wielka Brytania wyszła z UE i obywatele tego kraju przestają być obywatelami Unii. Brytyjskie flagi nie wiszą już na unijnych budynkach, jedna z nich powędruje do Domu Historii Europejskiej.

Wielka Brytania jest pierwszym krajem, który skorzystał z zapisów obowiązującego od 1 grudnia 2009 roku traktatu lizbońskiego definiujących procedurę wyjścia kraju z UE. Wcześniej nie było to możliwe.