Czarnecki mówił w TVN24 o przedłużających się negocjacjach w sprawie rekonstrukcji gabinetu Mateusza Morawieckiego i trudnych podziałach stanowisk między koalicjantów. Przyznał, że sytuacja jest bardzo poważna, a powstanie rządu mniejszościowego nie jest wykluczone.

Jak stwierdził, "najbardziej optymalną formułą z punktu widzenia wyborców centroprawicy i prawicy jest właściwe funkcjonowanie rządu" i to, czy będzie mógł tak funkcjonować, zdecyduje się w ciągu najbliższych dni.

Czytaj także: Spotkanie Kaczyński-Ziobro. Twarde warunki dla lidera SP?

Do "sprawnego rządzenia dla dobra Polski", według europosła, niezbędne są jasne reguły gry wśród koalicjantów, a jeśli któraś ze stron zaczyna przeciągać linę i skupia się na wewnętrznych rozgrywkach - "należy to przeciąć". 

Zdaniem Czarneckiego koalicja rządząca znalazła się obecnie na takim etapie, że musi się skończyć "czas masowania i przedłużających się w nieskończoność negocjacji" i nastąpiło "zmęczenie materiału".

Czarnecki jest jednak pewien, że prezes PiS "ma plan". Czy ma on polegać na tym, że Kaczyński zostanie premierem?

- Nie słyszałem, żeby ta kwestia była rozważana na dziś, czy na jutro, natomiast urokiem alternatywy jest to, że ona jest - stwierdził Czarnecki.

Dziś w siedzibie PiS przy Nowogrodzkiej odbyło się posiedzenie władz partii Jarosława Kaczyńskiego, poświęcone dalszym losom Zjednoczonej Prawicy i Zbigniewa Ziobry.

Głosowanie Solidarnej Polski "ustawie futerkowej" i stanowczy sprzeciw wobec tzw. ustawy o bezkarności postawiła pod znakiem zapytania trwałość koalicji.

Autopromocja
Bezpłatny e-book

WALKA O KLIMAT. Nowa architektura energetyki

POBIERZ

Politycy PiS, jak Marek Suski, wprost mówili, że "byli koalicjanci powinni pakować biurka", lub jak Ryszard Terlecki stwierdzali, że "koalicja praktycznie nie istnieje".

Po dzisiejszych obradach nie wydano żadnego komunikatu. Media nieoficjalnie donoszą, że najpóźniej w środę ma dojść do spotkania Kaczyński-Ziobro, na którym lider Solidarnej Polski ma usłyszeć "twarde warunki".