Nanaia Mahuta weszła w skład nowego rządu Jacindy Ardern po zwycięstwie jej centrolewicowej Partii Pracy w październikowych wyborach.

Według wstępnych wyników Partia Pracy zdobyła 49,1 proc. głosów i 64 ze 120 mandatów w nowozelandzkim parlamencie. To pierwszy przypadek zdobycia większości przez jakąkolwiek partię od 1996 roku.

Nanaia Mahuta została posłanką w 1996 roku. W 2016 roku wzięła udział w tradycyjnej ceremonii moko i została pierwszą parlamentarzystką z tatuażem na brodzie.

Moko to jeden z elementów tożsamości i dziedzictwa narodowego, użyte w nim symbole odzwierciedlają status osoby, historię jej rodu i pochodzenie.

Nowozelandzkie media podkreślają, że nominacja Mahuty oznacza, że na arenie międzynarodowej pierwszą twarzą kraju będzie twarz rdzennej Maoryski, a fakt, że nosi ona moko, świadczy o znaczeniu tej kultury.

Nominacji gratulowali Mahucie politycy ze wszystkich partii. Były lider centroprawicowej Partii Narodowej, Simon Bridges, stwierdził: - To ważny czas na świecie. Będziesz świetna.

Prawie połowa posłów to kobiety - znacznie powyżej średniej światowej, która wynosi 25 proc

Około 10 proc. parlamentarzyści to przedstawiciele środowiska LGBTQ - Nowa Zelandia przewyższyła więc pod tym względem Wielką Brytanię, gdzie jawnie homoseksulanych jest 7 proc. parlamentarzystów.

- -

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Ogłoszenie wyników konkursu już 28 września

Dowiedz się więcej