Sejm miał zebrać się w tym tygodniu – ale stanie się to dopiero 18 i 19 listopada. Taki przynajmniej jest teraz plan.
– Przesuwamy obrady z powodu epidemii. Mamy dużą liczbę zachorowań, szczególnie wśród pracowników – mówił w Sejmie wicemarszałek i szef klubu PiS Ryszard Terlecki. Zapewniał w odpowiedzi na pytania dziennikarzy, że PiS nadal dysponuje stabilną większością. Mało kogo – nawet w Zjednoczonej Prawicy i klubie PiS – ten argument przekonuje, zwłaszcza że od kilku miesięcy Sejm może pracować zdalnie. Opozycja mówi wprost, że PiS nie ma obecnie większości, by przeforsować w Sejmie prezydencki projekt, który doprecyzowuje przesłanki dotyczące aborcji z powodu letalnych wad płodu.
Jeszcze w ubiegłym tygodniu sygnały płynące np. z Pałacu Prezydenckiego wskazywały, że – jak „Rzeczpospolita informowała już w poniedziałek – PiS ma coraz większe problemy z większością. Stabilna sytuacja dotyczy tylko głosowań dotyczących niekontrowersyjnych spraw, jak np. obrona własnych ministrów wobec wniosków opozycji o wotum nieufności. W praktyce jednak – jak zwraca uwagę coraz więcej osób w klubie PiS – wszystkie kontrowersyjne politycznie sprawy stoją już pod znakiem zapytania. Wobec prezydenckiego projektu w zaprezentowanym kształcie wątpliwości może mieć kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt osób. Teraz projekt ma być poddany analizie. Trafił do I czytania w komisjach sprawiedliwości i zdrowia, które mają się nim zająć jeszcze w tym tygodniu.
– Powinna być szeroka dyskusja na temat, jak założenia tej ustawy powinny być zrealizowane, czy powinna być ta ustawa w Sejmie jeszcze dopracowana – powiedział w Polsat News we wtorek wiceszef MSWiA Paweł Szafernaker. Prędzej czy później jednak ustawa musi trafić pod głosowanie plenarne. A swoich „straconych" głosów PiS nie skompensuje raczej wsparciem ze strony opozycji, do której politycy PiS zaczęli zresztą apelować.
Twarde „nie" dla projektu zapowiedziała Koalicja Obywatelska oraz Lewica. W klubie PSL nie będzie dyscypliny, ale lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz już zapowiedział, że ten projekt mu się nie podoba i niczego nie rozwiązuje, jest nieprecyzyjny i zrzuca odpowiedzialność na lekarzy. To oznacza, że PiS może obecnie liczyć tylko na kilka głosów poparcia ze strony opozycji. Sprawę komplikuje fakt, że już teraz PiS zaczyna być ostrzeliwane z prawej flanki za niepublikowanie wyroku TK z 22 października. Scenariusz, w którym wyrok nie zostanie opublikowany do chwili przyjęcia prezydenckiego projektu, zapowiedziała pod koniec ubiegłego tygodnia b. wicepremier Jadwiga Emilewicz. „Jeżeli zabraknie terminowej publikacji wyroku pełnego składu TK, to cały mozolnie budowany autorytet władzy i narracja o rządach prawa i praworządności w Polsce zostaną podważone" – napisał w poniedziałek prezes Instytutu Ordo Iuris Jerzy Kwaśniewski. – W tej chwili potrzebujemy uspokojenia nastrojów – mówił we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller. W kuluarach Sejmu mówi się, że dwa tygodnie mają posłużyć PiS właśnie do uspokojenia i „deeskalacji" nastrojów, tak by prace nad ustawą przebiegały w innej atmosferze.