Gowin wyjaśniał szczegóły przedstawionego dziś przez premiera Mateusza Morawieckiego planu na dalsze etapy walki z epidemią w Polsce.

Morawiecki przyznał m.in., że wiele przewidywań rządu było błędnych, a wiele analiz i prognoz się nie sprawdziło.

- Wszyscy dysponujemy bronią: jest nią dyscyplina i solidarność. Przed nami okres, który nazywamy 100 dni solidarności - na koniec tego etapu powinna być dostępna szczepionka - powiedział szef rządu, przedstawiając plany na najbliższy miesiąc.

Otwarte mają być galerie handlowe, które mają jednak pracować przestrzegając ścisłych rygorów sanitarnych, zamknięte natomiast pozostają placówki kulturalne, lokale gastronomiczne czy siłownie. 

W Polsat News Jarosław Gowin sprecyzował, że skoro rząd nie zdecydował jeszcze na uwolnienie od obostrzeń branż turystycznej i hotelarskiej, oznacza to, że zimą zamknięte będą również wyciągi narciarskie.

Gowin mówił, że zdecydowano o zamknięciu tych branż, które według badań niosą największe prawdopodobieństwo zakażenia się. Wicepremier zauważył, że w Szwecji obostrzenia zaczęto wprowadzać właśnie od zamknięcia hoteli i restauracji.

Polityk przyznał, że pracownicy tych branż są "w dramatycznie trudnym położeniu", ale rząd "nikogo nie zostawi bez pomocy".

Stwierdził tez, że od premiera Morawieckiego dostał zielone światło do pracy nad kolejną transzą pomocową dla biznesu.