Wczoraj Rada Naczelna PSL zdecydowała o wykluczeniu Kukiz'15 z formacji PSL-Koalicja Polska.

Głównym powodem tej decyzji była niezgodność poglądów na członkostwo Polski w UE oraz fakt, że posłowie Kukiz'15 zagłosowali za uchwałą popierającą zawetowanie przez gabinet Morawieckiego unijnego budżetu na lata 2021-2027.

Dziś w Polskim Radiu Paweł Kukiz stwierdził, że spodziewał się rozstania z Koalicją Polską, ale "dziwi go forma". Jak mówił, jego ugrupowanie nie zostało wykluczone w głosowaniu wszystkich podmiotów tworzących koalicję, ale decyzją wyłącznie PSL.

- Można powiedzieć, że Koalicja Polska jest po prostu PSL, to cała filozofia  - mówił Kukiz.

Zapewnił, że nie zamierza się "zapisać do żadnej partii", ale jest na etapie rozmów. "Ze wszystkimi" - stwierdził.

- Chcę uciąć spekulacje, że Kukiz idzie do PiS. Mam swoich posłów i swoje idee - zapewnił. Dodał, że rozmawiał już z prezesem Kaczyńskim, jeśli wolę spotkania wyrazi Borys Budka - z nim również się spotka.

- Jeśli trzeba będzie to również z panami Czarzastym, Zandbergiem czy Biedroniem. Na dziś największe moce sprawcze ma PiS, bo jest partią władzy. Gdyby otworzyło się na postulaty proobywatelskie, na dzień referendalny czy sędziów pokoju, to byłaby rewelacja - stwierdził Kukiz.

Nie wykluczył tez możliwości współpracy z Szymonem Hołownią i jego Polską 2050. - O realizacji naszych postulatów trzeba rozmawiać z każdym.