Po wyborach do Senatu w stanie Georgia Demokraci mają większość w obu izbach amerykańskiego Kongresu (w Senacie - roboczą).

Opóźnienia procedury impeachmentu do czwartku i rozpoczęcia procesu nie wcześniej niż w połowie lutego chciał lider dotychczasowej senackiej większości Mitch McConnell (Republikanie). Argumentował, że Trumpowi należy dać więcej czasu na przygotowanie się do obrony.

- W Izbie Reprezentantów procedura została przeprowadzona w bezprecedensowo szybkim tempie - wskazywał. McConnell mówił, że drugi impeachment Trumpa nie może odbierać mu prawa do obrony ani narażać na szwank instytucji Senatu i prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Chuck Schumer nie ujawnił, kiedy w Senacie rozpocznie się proces. - Izba Reprezentantów przekaże artykuł impeachmentu Senatowi. Senat przeprowadzi proces impeachmentu Donalda Trumpa. To będzie pełny proces. To będzie sprawiedliwy proces - powiedział polityk w sali posiedzeń izby wyższej Kongresu.

Nowy prezydent USA Joe Biden został zaprzysiężony 20 stycznia.

Donald Trump to pierwszy prezydent USA dwukrotnie poddany procedurze impeachmentu. Będzie pierwszym, który w momencie przeprowadzania procesu w Senacie nie zasiada już w Białym Domu.

Wniosek o drugi impeachment w Izbie Reprezentantów poparło 10 przedstawicieli Republikanów.

Zarzuty wobec Trumpa dotyczą "nawoływanie do powstania" podczas wydarzeń z 6 stycznia, gdy zwolennicy ówczesnego prezydenta wdarli się na Kapitol. W czasie zamieszek zginęło wówczas pięć osób.