We wtorek Sejm wybrał senator Lidię Staroń na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Kandydatka popierana przez PiS otrzymała wówczas 231 głosów, zgłoszonego przez opozycję prof. Marcin Wiącka poparło 222 posłów.

Wybór Sejmu musiał zostać potwierdzony przez Senat, który zajął się sprawą w piątek. Lidia Staroń wygłosiła wystąpienie, a następnie odpowiadała na pytania senatorów. Później przeprowadzona została dyskusja nad jej kandydaturą.

Dowiedz się więcej:
"Jestem w szoku". Spór o wystąpienie Staroń w Senacie

Głosowanie w sprawie wyboru RPO odbyło się o godz. 13:40. Zgodę na powołanie Lidii Staroń na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich wyraziło 45 senatorów, przeciw było 51, trzy osoby wstrzymały się od głosu, a jedna nie głosowała, co oznacza, że Senat nie wyraził zgody na powołanie Staroń na urząd RPO.

- Decyzje były wcześniej - skomentowała Lidia Staroń, pytana po głosowaniu, czy o wyniku nie przesądziło to, jak wypadła podczas dzisiejszej debaty.

Zadeklarowała, że zawsze jest po stronie obywateli. Nie zgodziła się z opinią, że nie odpowiadała dziś na pytania senatorów. Wyznała, że nie żałuje, iż była kandydatką na Rzecznika Praw Obywatelskich.

Jak głosowali senatorowie w sprawie wyboru Rzecznika Praw Obywatelskich?

W klubie PiS kandydaturę Lidii Staroń poparło 45 z 47 głosujących senatorów. Nikt nie był przeciw, Dorota Czudowska i Andrzej Pająk wstrzymali się od głosu, Janina Sagatowska nie głosowała.

Poza senatorami PiS nikt nie poparł kandydatki.

Czytaj także:
Senyszyn: Lidia Staroń? Polityk wylansowana za Platformy, ulubienica Tuska
Wybór RPO. Libicki: Senator Staroń jest inżynierem budownictwa

Przeciw powołaniu Lidii Staroń na stanowisko RPO głosowali wszyscy członkowie klubu Koalicji Obywatelskiej (42), koła Koalicji Polskiej - Polskiego Stronnictwa Ludowego (3), Koalicyjnego Klubu Parlamentarnego Lewicy (2) i koła Polski 2050 (1). Również niezrzeszony Stanisław Gawłowski głosował przeciw.

Lidia Staroń współtworzy w izbie wyższej trzyosobowe Koło Senatorów Niezależnych. Jego członkowie Krzysztof Kwiatkowski i Wadim Tyszkiewicz zagłosowali przeciw powołaniu jej na stanowisko RPO.

Senator Staroń wstrzymała się od głosu.