Nowe koło poselskie wraz z Girzyńskim zakładają Małgorzata Janowska i Arkadiusz Czartoryski. Koło będzie nosiło nazwę „Wybór Polska”. Dokumenty założycielskie zostały już złożone.

Dowiedz się więcej: Troje posłów odchodzi z KP PiS. „Pomarańczowe światło”

Przewodniczącą koła została Janowska, wiceprzewodniczącym Czartoryski, a Girzyński będzie sekretarzem. Jako główny powód decyzji troje posłów podało brak zgody na politykę energetyczną rządu oraz fakt, że założenia „Polskiego Ładu” PiS uderzają w fundamentalną wartość - w wolność.

- Kiedyś siłą napędową Prawa i Sprawiedliwości były małe i średni firmy a teraz firmy państwowe i korporacje. To prowadzi do wywłaszczenia naszego państwa - powiedział po południu Girzyński w rozmowie z radiem Wnet.

Poseł z okręgu toruńskiego podkreślił, że nowe koło parlamentarne jest w opozycji w stosunku do Prawa i Sprawiedliwości. - Gdyby tak nie było, to byśmy się nie rozstali. (...) Nasze drogi rozchodziły się coraz bardziej. Chcemy wrócić do korzeni - mówił.

- Rząd posiada większość. PiS poparło porozumienie z Ruchem Kukiza. (...) Natomiast z całą pewnością dziś samodzielną większość utracił klub PiS - tłumaczył Girzyński.

- Momentem, który nas bardzo zaniepokoił były elementy, które miały być zawarte w „Nowym Ładzie”, a potem jego ogłoszenie - dodał polityk.

Po odejściu trójki posłów klub PiS ma 229 głosów i formalnie nie ma większości w Sejmie.