Mateusz Morawiecki w Sejmie: Polska była w Brukseli krajem współdecydującym

- Polska należy do tych krajów, które najlepiej radzą sobie z kryzysem związanym z koronawirusem. Potrzebne były dobre argumenty, aby uzyskać środki z Funduszu Odbudowy - mówił w Sejmie premier Mateusz Morawiecki. - Polska jest największym beneficjentem Funduszu Spójności - powiedział szef rządu.

Aktualizacja: 22.07.2020 11:34 Publikacja: 22.07.2020 11:17

Mateusz Morawiecki w Sejmie: Polska była w Brukseli krajem współdecydującym

Foto: Fotorzepa/ Jerzy Dudek

Po pięciu dniach maratonu negocjacyjnego przywódcy 27 państw uzgodnili jednomyślnie pakiet finansowy na najbliższych siedem lat.

2

Wynegocjowany pakiet obejmuje tradycyjny budżet na okres 2021–2027 w kwocie 1074 mld euro oraz wyjątkowy w czasach pandemii fundusz odbudowy na kwotę 750 mld euro do wydania w latach 2021–2024.

Polska do ostatnich godzin negocjowała warunki korzystania z tych pieniędzy. Najostrzejsza batalia dotyczyła mechanizmu praworządności, czyli powiązania wypłaty funduszy z warunkiem istnienia niezależnego sądownictwa. Ostateczny zapis został tak skonstruowany, że pozwolił każdemu ogłosić sukces.

- Mam pierwszy bardzo dobry komunikat - Polska jest największym beneficjentem Funduszu Spójności. To kwota ok. 750 mld euro. Będzie to kwota większa, ale podaję te niższe dane, żeby nie było żadnych wątpliwości. To środki o bezprecedensowej skali - mówił w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.

- Te negocjacje to po raz pierwszy, gdy Polska była krajem współdecydującym. Mieliśmy do czynienia z różnymi aliansami i Polska wraz z V4 była głosem współdecydującym i ten głos zadecydował ostatecznie również o kompromisie i o zwycięstwie - relacjonował szczyt w Brukseli szef rządu.

- Nigdy dotąd nie było takich różnic między grupami. Warunki negocjacji nowego budżetu również się zmieniły, m. in. dlatego, że z UE wystąpiła Wielka Brytania - dodał.

- W ramach całego funduszu trzeba podać główne liczby - wszystkie fundusze europejskie - fundusz odbudowy Europy po koronawirusie to dla całej bilion 700 mln euro dla całej UE. Środki były alokowane w ramach różnych funduszy - kontynuował.

Morawiecki przekonywał, że to nie tylko "zwycięstwo dla Polski, ale też zwycięstwo europejskiej spójności i solidarności". - Pula środków, którą wynegocjowaliśmy - w ramach łącznej puli środków to dla Polski będzie grubo ponad 700 mld zł - powiedział.

Polityka
Posłowie nie wylewają za kołnierz. „Sąsiedzi dzwonią na policję, że ktoś wyje”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Sondaż: Co drugi młody Polak chce mniej Lewicy w rządzie
Polityka
Nowy sondaż partyjny. KO i PiS poprawiają wyniki. Duży spadek Trzeciej Drogi i Lewicy
Polityka
Śmierć Damiana Sobóla. Posłowie: zbrodnia wojenna, potrzebne sankcje na Izrael
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Po wyborach samorządowych: Teraz oczekiwania wobec PiS rosną