Konwencja stambulska. Fogiel: Wzmożenie emocjonalne jest przedwczesne

Niezależnie od decyzji w sprawie ewentualnego wypowiedzenia konwencji stambulskiej, wszystkie wprowadzane przez nią "wyzute z ideologii" rozwiązania dotyczące ochrony ofiar przed przemocą nie zostaną naruszone - zadeklarował w Polskim Radiu 24 wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.

Aktualizacja: 27.07.2020 08:52 Publikacja: 27.07.2020 08:05

Konwencja stambulska. Fogiel: Wzmożenie emocjonalne jest przedwczesne

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Pytany o ewentualne wypowiedzenie konwencji stambulskiej poseł PiS powiedział, że żadna decyzja w tej sprawie nie została podjęta.  - Trwają analizy co do stosowania i przyszłości konwencji, więc tutaj rzeczywiście wzmożenie emocjonalne niektórych środowisk jest zdecydowanie przedwczesne - stwierdził.

Dowiedz się więcej: Ziobro: W poniedziałek wniosek o wypowiedzenie konwencji stambulskiej

- Sprawa najważniejsza - i warto, żeby to jasno wybrzmiało - nie ma żadnej zgody nikogo po stronie Zjednoczonej Prawicy na jakąkolwiek przemoc, zwłaszcza na przemoc wobec kobiet, dzieci, najsłabszych. To sprawa absolutnie jasna. Niektórzy nasi przeciwnicy w sposób bardzo cyniczny próbują sprawę stawiać - podkreślił Radosław Fogiel.

Wicerzecznik PiS ocenił, że nie powinny mieć miejsca sytuacje, w których "ktoś swoje ideologiczne przekonania czy, niestety, zapędy, próbuje przeprowadzać pod płaszczykiem walki z przemocą i obrony kobiet, czyniąc tak naprawdę z ofiar przemocy zakładników swoich ideologicznych planów".

Antyprzemocowe elementy konwencji mają pozostać

- Na tym to polega, miejmy tego świadomość, że kiedy jest mowa o tym, że nie podobają się nam pewne zapisy czysto ideologiczne tej konwencji, to wtedy używany jest szantaż moralny, przejawiający się w słowach "no tak, jeżeli komuś się nie podoba fragment konwencji, to znaczy, że jest za przemocą wobec kobiet". Nie, to absolutnie nie znaczy, a ktoś, kto takich argumentów używa pokazuje, że za nic ma sytuację ofiar, sytuację kobiet, a chodzi mu głównie o ideologiczny charakter konwencji - mówił poseł.

Fogiel zadeklarował, że bez względu na to, czy konwencja zostanie wypowiedziana, wszystkie jej elementy "wyzute z ideologii", dotyczące ochrony ofiar przed przemocą, "w żaden sposób naruszone nie pozostaną".

Przyszłość konwencji stambulskiej

W ostatnim tygodniu za wypowiedzeniem Konwencji opowiedziała się wicepremier Jadwiga Emilewicz. - Konwencja stambulska budzi ogromne kontrowersje. Dyskutowaliśmy o tym w Porozumieniu. Popieram wypowiedzenie tej konwencji - powiedziała.

Dowiedz się więcej: Sobolewski: Wniosek ws. konwencji stambulskiej będzie dziś złożony

W poprzedni czwartek Chrześcijański Kongres Społeczny Marka Jurka oraz Instytut Ordo Iuris zapowiedziały zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem "Tak dla rodziny, nie dla gender". Jego celem jest m.in. wypowiedzenie Konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, potocznie zwanej konwencją stambulską. Dzień później w TV Trwam minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg zapowiedziała, że Polska przygotowuje się do wypowiedzenia konwencji.

Dowiedz się więcej: Marlena Maląg: Przygotowujemy się do wypowiedzenia konwencji stambulskiej

W sondażu, przeprowadzonym przez agencją badawczą SW Research dla „Rzeczpospolitej”, przeciwko wypowiedzeniu konwencji stambulskiej opowiedziało się 62 proc. respondentów. Decyzję taką poparło 15 proc. ankietowanych.

Rekonstrukcja rządu

Wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości był też pytany w Polskim Radiu 24 o rekonstrukcję rządu. Powiedział, że ostateczne decyzje nie zapadły, a opinia publiczna zostanie o nich poinformowana prawdopodobnie po wakacjach.

Fogiel dodał, że nie chodzi o "karuzelę nazwisk" i "żonglowanie stanowiskami", lecz o usprawnienie funkcjonowania gabinetu, żeby rząd "mógł funkcjonować w sposób lepiej sterowalny". - Skupiamy się na zmianach strukturalnych, systemowych, tak żeby wykluczyć dublowanie się kompetencji, które czasami się zdarza, żeby ścieżki podejmowania decyzji w rządzie były bardziej efektywne, żeby nie było sytuacji, kiedy czasami kilka ministerstw musi po kolei procedować ten sam temat - to jest cel, który nam przyświeca - oświadczył poseł.

Polityka
Wizyta Dudy w USA. Czy prezydent spotka się ze "swoim przyjacielem" Donaldem Trumpem?
Polityka
Obrona powietrzna Polski. Co z systemami Pilica, Narew, Wisła? Deklaracja Tuska
Polityka
Bloomberg: Duda spotka się z Trumpem. Tusk mówi o "prorosyjskości" Trumpa
Polityka
Wiadomo już, ile było „ofiar” Pegasusa. Adam Bodnar ujawnił statystyki
Polityka
Podstawa programowa w szkołach. Barbara Nowacka zapowiada odchudzenie o 20 proc.