Polska Agencja Prasowa podała we wtorek, że przed południem zebrał się zarząd Platformy Obywatelskiej, a na zebraniu najwięcej czasu poświęcono na sprawę złożonego przez posłów PiS projektu zmian ustawy o ochronie zwierząt, nazywanego "piątką dla zwierząt".

Agencja przekazała, że z jej informacji wynika, iż zarząd Platformy nie będzie rekomendował klubowi KO poparcia całego projektu nowelizacji. "Nie poprzemy tej ustawy w jej obecnym brzmieniu, możemy poprzeć zakaz hodowli zwierząt na futra, ale już wobec ograniczeń uboju rytualnego są duże wątpliwości" - cytowała PAP jednego z członków zarządu PO, który miał dodać, że konieczne będą także rekompensaty dla przedsiębiorców.

Na późniejszej konferencji prasowej lider PO Borys Budka zapowiedział, że klub Koalicji Obywatelskiej będzie składać poprawki do "piątki". Deklarował, że chodzi m.in. o zapisy chroniące przedstawicieli branż, których ma dotknąć nowelizacja. Według Budki, projekty dotyczące ochrony praw zwierząt powinny być popierane.

W mediach społecznościowych politycy PO zarzucili PAP nierzetelne informowanie o stanowisku zarządu w sprawie projektu PiS.

Poseł Sławomir Nitras napisał na Twitterze, że na posiedzeniu zarządu PO był "od początku do samego końca". "Nie padł nawet jeden głos aby nie poprzeć projektu ustawy o ochronie zwierząt. Jak PAP może tak okropnie kłamać? Że nie chcemy poprzeć tej ustawy. To po prostu kłamstwo" - zaznaczył.

Z kolei wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska wyraziła ubolewanie, że "PAP staje się źródłem dezinformacji". "Zarząd PO nie rekomendował braku poparcia dla projektu ustawy o ochronie praw zwierząt" - oświadczyła na Twitterze dodając, że Polska Agencja Prasowa powinna "sprostować kłamstwo, które dziś rozpowszechniła".

W odpowiedzi na słowa wicemarszałek agencja zapewniła, że zamieściła prawdziwą informację w sprawie stanowiska zarządu PO wobec projektu ustawy o ochronie zwierząt. "Napisaliśmy, że zarząd nie poprze wszystkich punktów projektu, co potwierdzili na konferencji prasowej szefowie PO, zapowiadając poprawki" - czytamy.

Projekt zmian w ustawie o ochronie zwierząt ogłosił przed tygodniem prezes PiS Jarosław Kaczyński. Tzw. "piątka dla zwierząt" zakłada m.in. wprowadzenie zakazu hodowli zwierząt futerkowych, ograniczenie uboju rytualnego w Polsce, zwiększenie kompetencji organizacji pozarządowych oraz ograniczenie trzymania zwierząt na stałe na uwięzi.

Dowiedz się więcej:
PiS ma projekt ustawy o ochronie zwierząt. Kaczyński: Poprą go wszyscy dobrzy ludzie

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

Informując o projekcie były premier stwierdził, że ustawę "z całą pewnością poprą w Polsce wszyscy dobrzy ludzie". Projekt trafił do Sejmu. Pozytywnie o proponowanych przepisach wypowiadali się politycy Lewicy, negatywnie - Konfederacji.

Pierwsze czytanie projektu zaplanowano na środę. Tego dnia procedowany ma być także złożony w grudniu projekt KO, który zakłada m.in. zakaz wykorzystywania zwierząt w cyrkach.