Spekulacje na temat chęci poszerzenia koalicji rządzącej o PSL pojawiły się po wyborach prezydenckich.
Tuż przed II turą wyborów prezydent Andrzej Duda zaapelował do polityków Konfederacji i PSL/Kukiz'15 o budowę tzw. koalicji polskich spraw wokół konserwatywnych wartości.
O tym, że Koalicja Polska (PSL i Kukiz'15) otrzymała ofertę wejścia do rządu mówił przed kilkoma dniami Jarosław Sachajko z Kukiz'15. Jego zdaniem Koalicja Polska "powinna wejść w koalicję z PiS, żeby zmieniać rzeczywistość".
O ewentualnym wejściu przez PSL w koalicję z PiS mówił też poseł PSL Władysław Teofil Bartoszewski. Jego zdaniem taki scenariusz byłby możliwy, gdyby PiS zaproponował PSL-owi tekę ministra sprawiedliwości z zadaniem uporządkowania wymiaru sprawiedliwości po reformach firmowanych przez Zbigniewa Ziobrę.
Możliwość koalicji z PiS odrzuca jednak lider PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.
Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl zapytaliśmy czy - ich zdaniem - PSL powinien dołączyć do koalicji rządzącej.
Na tak zadane pytanie "tak" odpowiedziało 9,6 proc. respondentów.
Pełen dostęp do treści "Rzeczpospolitej" za 5,90 zł/miesiąc
Zdaniem 11,4 proc. respondentów PSL powinien wejść w koalicję z PiS tylko jeżeli miałby zastąpić w niej Solidarną Polskę.
Odpowiedzi "nie" udzieliło 40,5 proc. ankietowanych.
Zdania w tej spawie nie ma 38,5 proc. respondentów.
- Negatywny stosunek do dołączenia ugrupowania Władysława Kosiniaka – Kamysza do koalicji rządzącej częściej wyrażają mężczyźni (44%) niż kobiety (37%). Pomysł ten krytykuje 46% respondentów , którzy ukończyli 50 rok życia i prawie co drugi badany z wyższym wykształceniem. Z uwagi na dochód dołączenie PSL do koalicji najczęściej nieprzychylnie oceniają osoby zarabiające od 3001 do 5000 zł – ponad 40% z nich. Ewentualny udział PSL w koalicji negatywnie ocenia rzadziej niż co drugi respondent mieszkający w mieście liczącym od 100 tys. do 199 tys. osób - - komentuje wyniki badania Piotr Zimolzak, wiceprezes zarządu agencji badawczej SW Research.
Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 15.09-16.09.2020 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.