Relacje między Chinami a Tajwanem są obecnie bardzo napięte.

W ostatnich tygodniach chińskie samoloty wojskowe wielokrotnie znajdowały się w strefie identyfikacji tajwańskiej obrony przeciwlotniczej, w tym dwa razy znajdowały się po tajwańskiej stronie Cieśniny Tajwańskiej.

W ostatnich dniach chińska armia przeprowadziła drugie w ostatnim czasie ćwiczenia w pobliżu Tajwanu.

Chiny uważają Tajwan za zbuntowaną prowincję. Nigdy nie wyrzekły się użycia siły w celu przywrócenia kontroli nad wyspą.

Teraz resort obrony Tajwanu poinformował o ćwiczeniach, w trakcie których szkolono się z odpierania desantu sił lądowych na wyspy należące do Tajwanu.

Archipelag, na którym odbyły się ćwiczenia, leży w pobliżu chińskiego miasta Fuzhou.

"Warkot silnika myśliwca i dudnienie artylerii to dźwięk dający pewność, że armia narodowa broni ojczyzny" - głosi wpis na profilu resortu obrony Tajwanu na Facebooku.

Tajwan kontroluje archipelag Mazu Liedao od końca wojny domowej, po której przegrani nacjonaliści znaleźli schronienie na Tajwanie i proklamowali tam Republikę Chińską (formalnie nie jest niepodległym państwem).

Archipelag postrzegany jest jako prawdopodobny cel chińskiej inwazji w przypadku konfliktu z Tajwanem z powodu jego bliskiego, względem Chin kontynentalnych, położenia.