Jak wieczorem poinformowała rzeczniczka PiS Anita Czerwińska, liderzy partii tworzących Zjednoczoną Prawicę oraz premier Mateusz Morawiecki w sobotę w południe wygłoszą wspólne oświadczenie. Europoseł Adam Bielan ocenił, że oznacza to, że porozumienie w koalicji zostało zawarte.

Potwierdził to antenie TVN24 Jarosław Gowin. Poinformował, że jego partia będzie dysponowała dwoma stanowiskami ministerialnymi - poszerzonym Ministerstwem Rozwoju oraz stanowiskiem ministra w KPRM, odpowiedzialnego za współpracę z samorządami.

Gowin oświadczył, że jeśli taka będzie decyzja, podejmie się kierowaniem resortem rozwoju. Szef Porozumienia miałby być wicepremierem. Obecnie minister rozwoju jest wicepremier Jadwiga Emilewicz z Porozumienia.

Pytany o przebieg rozmów w siedzibie PiS Gowin powiedział, że prezes PiS nie złożył jeszcze deklaracji, czy wejdzie do rządu. Według niepotwierdzonych informacji, Jarosław Kaczyński miałby być wicepremierem.

Elementem umowy koalicyjnej nie jest poparcie dla nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt - poinformował szef Porozumienia.