Rzecznik głowy państwa poinformował, że prezydent Andrzej Duda spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim, a tematem rozmów była rekonstrukcja rządu. "Omówiono szczegółowo propozycje zmian w składzie Rady Ministrów" - napisał Błażej Spychalski na Twitterze.

Z kolei rzecznik rządu Piotr Mueller przekazał, że w środę o godz. 15:00 premier przedstawi informacje na temat planowanych zmian w składzie Rady Ministrów.

Jak pisała "Rzeczpospolita", w nowym gabinecie Mateusza Morawieckiego ma być czterech wicepremierów: Jarosław Kaczyński (komitet spraw wewnętrznych, sprawiedliwości i obrony narodowej), Jacek Sasin (minister aktywów państwowych), Piotr Glliński (minister kultury i sportu) oraz Jarosław Gowin (minister rozwoju i pracy).

Stanowiska mają utrzymać m.in. szefowie MON Mariusz Błaszczak, MSWiA - Mariusz Kamiński oraz sprawiedliwości - Zbigniew Ziobro. Nowym ministrem rolnictwa miałby być Grzegorz Puda, zaś ministerstwem edukacji, nauki i szkolnictwa wyższego miałby kierować Przemysław Czarnek.

Skład i kształt rządu PiS i koalicjanci zatwierdzili we wtorek, o czym informowała rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Anita Czerwińska. Ministerstw ma być czternaście - mniej niż obecnie.

Podpisanie w sobotę przez liderów PiS, Solidarnej Polski i Porozumienia umowy koalicyjnej zakończyło spór w Zjednoczonej Prawicy, wywołany m.in. sprzecznymi stanowiskami koalicjantów w sprawie tzw. ustawy covidowej oraz nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt.